Göçmenler bulundukları ülkelerin ‘yerlilerinden’ daha sağlıklı oluyor

Göçmenler gittikleri zengin ülkelerin yerlilerinden daha sağlıklı oluyorlar ve bu ülkelerde sağlık görevlisi olarak hastalıklarla mücadele ediyorlar.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta yayımlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre göçmenler gittikleri zengin ülkelerin yerlilerinden daha sağlıklı oluyorlar ve bu ülkelerde sağlık görevlisi olarak hastalıklarla mücadele ediyorlar. Araştırmacılar bu çalışma sonrasında, ‘göçmenlerin bir sağlık riski oluşturduğu ve sağlık sistemine yük olduğu’ konusundaki popülist söylemlerin gerçeği yansıtmadığı sonucuna ulaştı.

İki yıl süren çalışmada, göçmenlerin genel olarak yerel halka göre daha uzun yaşam beklentisine sahip oldukları ve kanser ya da kalp hastalıkları gibi hastalıklardan ölme ihtimallerinin daha düşük olduğu belirlendi. Ancak göçmenlerin Hepatit, HIV ve verem gibi hastalıklara yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğuna işaret eden araştırmacılar, bu hastalıkların yine göçmen toplulukları arasında kaldığı, yerel halka yayılmadığı sonucuna ulaştı.

“Göçmenler sağlığa ve ekonomiye katkı sağlıyor”

Çalışmayı yürüten London College Üniversitesi Lancet Göç ve Sağlık Komisyonu Başkanı Ibrahim Abubakar “Analizimiz göçmenlerin daha sağlıklı olduğunu, bulundukları ülkenin ekonomisine pozitif katkıda bulunduklarını ve ABD ya da İngiltere gibi zengin ülkelerde göçmenlerin sağlık çalışanlarının önemli bir kısmını oluşturduğunu gösterdi.” diyor.

96 çalışmayı ve 15 milyondan fazla göçmene dair 5 bin 464 ölümlülük oranını inceleyen raporda araştırmacılar bazı uyumsuzluklar da tespit etti. Örneğin, altı Avrupa ülkesinde Doğu Asya ve Latin Amerika’dan gelen göçmenlerde ölüm riski daha düşükken Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa’dan gelen göçmenlerin ölüm riskinin daha yüksek olduğu görüldü.

“Göçmenler toplumu bölmek için kullanılıyor”

Lancet Editörü Richard Horton “Çok fazla ülkede, göç meselesi toplumu bölmek ve popülist bir politikayı yaymak için kullanılıyor. Göçmenler genel olarak ekonomiye yük olduklarından daha fazla katkı veriyor.” diyor.

Düşük gelirli ve orta gelirli ülkelere dair çok fazla çalışma olmadığı için sonuçlar genel olarak zengin ülkelerde göçmen sağlığına dair yapılan çalışmaları temel aldı. Sonuç olarak çalışma zengin olmayan ülkelerdeki göçmenlerin durumu hakkında çok fazla bilgi vermeyebilir. Araştırmacılar, en fazla göçmen barındıran ülkelerin zengin ülkeler olmadığının altını çizdi.

Kaynak: World Economic Forum

Geçtiğimiz hafta yayımlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre göçmenler gittikleri zengin ülkelerin yerlilerinden daha sağlıklı oluyorlar ve bu ülkelerde sağlık görevlisi olarak hastalıklarla mücadele ediyorlar. Araştırmacılar bu çalışma sonrasında, ‘göçmenlerin bir sağlık riski oluşturduğu ve sağlık sistemine yük olduğu’ konusundaki popülist söylemlerin gerçeği yansıtmadığı sonucuna ulaştı. İki yıl süren çalışmada, göçmenlerin genel olarak yerel halka göre daha uzun yaşam beklentisine sahip oldukları ve kanser ya da kalp hastalıkları gibi hastalıklardan ölme ihtimallerinin daha düşük olduğu belirlendi.Yorumunuz: