‘Giyilebilir deri’ ile gençleşin

MIT mühendisleri, vücuda uygulandığında hem deriyi nemli tutan hem de kırışıkların görülmesini engelleyen bir giyilebilir deri geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robert Langer önderliğindeki bir grup MIT kimya mühendisi, giyilebilir ikinci bir deri geliştirdi. Nefes alabilen silikon tabanlı deri insan gözüyle fark edilemeyecek kadar ince. XPL adı verilen çapraz bağlı polimer tabaka, dayanıklı ve elastik olmasının yanı sıra, uyguladığı baskıyla deriyi bir arada tutuyor ve kırışıklıkların görünmesini engelliyor.

skin

XPL deriye iki aşamada uygulanıyor. Öncelikle polisiloksan adlı materyal (şeffaf silikon plastik) cilde oldukça ince bir tabaka halinde sürülüyor. Bu tabaka daha sonra ikinci materyal olan platin katalizör ile sertleştiriliyor. Böylece polisiloksan sıkılaşarak cildin düz bir görüntüye sahip olmasını sağlıyor. Sadece 70 mikrometre kalınlığındaki XPL tabakası bir kağıt banknotun yarısı kadar kalın.

XPL’i istediğiniz zaman çıkarabiliyorsunuz. Ama çıkarırken sanki bir gün önce güneşte çok yanmışsınız da deriniz soyuluyormuş gibi bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Yine de bu sizi yanıltmasın çünkü XPL normal deriniz kadar dayanıklı bir madde. Kolay bir şekilde zarar görmüyor.

Araştırma ekibi XPL’i insanlar üzerinde çeşitli alanlarda denedi. Bu deneylerde XPL’in kuru derileri nemli tutmada ve yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları kapatmada oldukça etkili olduğu görüldü. 3 boyutlu fotoğrafla yapılan çekimlerde XPL uygulanan göz altındaki derinin uygulanmayanlara göre iki kat daha pürüzsüz olduğu belirlendi.

1462801481-xpl2
XPL uygulanan sağ göz, uygulanmayan sol göze göre çok daha sıkı kalıyor.

Massachusetts Genel Hastanesi araştırma ekibinden Rox Anderson, gelecekte silikon derinin faydalarının sadece kozmetikle sınırlı kalmayacağını düşünüyor. Anderson bu teknolojinin ultraviyole ışıkların engellenmesinde ya da derinin daha sağlıklı olması için dermatolojik kremlerde kullanılabileceğini belirtiyor.

MIT kimya mühendisleri, nefes alabilen, silikon tabanlı, insan gözüyle görülemeyecek kadar ince bir giyilebilir deri geliştirdi. Silikon deri uygulandığı yüzeyin hem nemli kalmasını sağlıyor hem de deriyi bir arada tutarak kırışıklıkların görülmesini engelliyor.Yorumunuz: