Vücut içinde yürüyebilen robotlar

Pennsylvania Üniversitesinden Marc Miskin tarafından geliştirilen 70 mikron boyutundaki robotlar lazer ışığını kullanarak bacaklarını hareket ettirebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daha önce vücut içinde ilaç dağıtımı yapması için farklı şekillerde hareket edebilen birçok nano cihaz geliştirildi. Bu cihazların en yenisi ise hedefine yürüyerek ilerleyebilen dört ayaklı bir nano robot. Pennsylvania Üniversitesinden Marc Miskin tarafından geliştirilen 70 mikron boyutundaki bu robotlar, çok adımlı nano-fabrikasyon tekniği kullanarak, birkaç hafta içinde bir milyon adet üretilebiliyor. Bir milyon robot için 10,2 cm boyutunda bir silikon kompozit plaka kullanılıyor.

Her robotun gövdesi, dikdörtgen şeklinde çok ince bir cam ve üzerindeki silikon tabakasından oluşuyor. Elektronik bileşenler ise iki ya da dört güneş enerjisi hücresi ile o tabakanın üzerine yerleştiriliyor. Bacaklar ise 100 atom kalınlığında bir malzemeden üretiliyor ve bir tabaka platin, bir tabaka lityum ve bir tabaka titanyumdan oluşuyor. Titanyum yerine grafen de kullanılabiliyor.

Lazerle yürütülüyorlar

Güneş enerjisi hücrelerinin üzerine lazer tutulduğunda ortaya çıkan elektik akımı sırasıyla ön ve arka bacaklara aktarılıyor. Akım verilmesi platinin gerilmesini sağlıyor. Titanyum ise katı bir şekilde duruyor. Böylece her akımda bacak kıvrılıyor. Akım kapatıldığında ise bacak düz haline geri dönüyor. Bu şekilde açılıp kapanan bacaklar nano robotun ileri doğru hareket etmesini sağlıyor.

Robotlar vücuda deri altı enjeksiyonu ile yerleştirilebilecek kadar küçük. Ancak şu anda sadece tırnak kalınlığında bir doku tabakasının altında çalışabiliyorlar. Daha derinde lazer ışınları robotlara ulaşamıyor. Ancak Miskin robotları ultrason ve manyetik alan gibi başka enerji kaynakları ile hareket ettirebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Pennsylvania ve Cornell Üniversitesinden çalışma arkadaşları ise robotlara algılayıcılar, saatler ve kendi kendini kontrol özelliği vermek için çalışıyor.

Kaynak: New Atlas

Pennsylvania Üniversitesinden Marc Miskin tarafından geliştirilen 70 mikron boyutundaki robotlar lazer ışığını kullanarak bacaklarını hareket ettirebiliyor. Çok adımlı nano-fabrikasyon tekniği kullanarak bu nano-robotlardan birkaç hafta içinde bir milyon adet üretilebiliyor. Bir milyon robot için 10,2 cm boyutunda bir silikon kompozit plaka kullanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği