Girişimler için finansman çözümleri

Dijital bankacılık sistemlerinin gelişmesiyle birlikte, yeni girişimlerin kredi ve yatırım bulabilmesi için çözüm üreten pek çok şirket ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nakit akışının sınırlanması küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin büyümesini ve işlerin devamını ciddi şekilde etkileyebilir. Ancak yeni bir online finans hizmetleri dalgası girişimcilerin paralarını daha iyi yönetmesine ve daha önce elde edilmesi mümkün olmayan kredilere erişmesine olanak sağlıyor. Bu hizmetler tamamen online olabildiği gibi, şubesiz bankacılık hizmetleri ve borç almayı dijital hale getiren girişimler şeklinde de karşımıza çıkabiliyor. Genel olarak online’a geçiş maliyetleri düşürüyor ve müşteriler daha düşük fiyatlara alışveriş yapabiliyor. Ayrıca bankacılık hizmetleri daha demokratik bir hale gelerek herkes tarafından, her noktadan kullanılabiliyor ve veri analizlerinin otomasyonu ile kullanıcı deneyimi geliştiriliyor.

Kreditech

Bu girişimlerden birisi Alman Kreditech şirketi. Kreditech büyük veriyi krediye uygunluğu kontrol etmek için kullanan bir online bankacılık şirketi. Banka, sosyal ağlar ve e-ticaret kayıtları da dahil olmak üzere çok büyük miktarda global veriyi krediye uygunluğun tespiti için kullanıyor. Bu da akıllı telefonu ya da dizüstü bilgisayarı olan herkesin, daha önceden bir kredi geçmişi olmasa bile bankacılık hizmetlerine ve krediye ulaşabilmesini sağlıyor.

Lendingfront

Yatırım bekleyen girişimler için ise geleneksel yöntemler ile kredi almak yeterince esnek bir çözüm olmayabilir. Bu konuda da Lendingfront‘un otomatize edilmiş hizmetleri bir çözüm sunuyor. Geçtiğimiz yıl BBVA Open Talent yarışmasının finalistlerinden olan Lendingfront, bir işin yaşam döngüsünü sürekli entegre bir biçimde gözlemek için bir yöntem sunuyor. Böylece daha iyi risk yönetimi, daha etkili ilişki yönetimi, daha hızlı karar alma ve daha az manuel işlem sağlanmış oluyor. Lendingfront’un yazılımı sosyal, kredi bürosu, sahtecilik ve nakit akışı verilerini düzenleyerek anlaşılması kolay bir şekilde sunuyor. Taahhüt işlemlerini otomatize ettiği için karar alma aşaması daha isabetli oluyor ve kullanıcılar kredilerini anlaşılabilir bir performans göstergesi üzerinden yönetebiliyor.

Billfront

Hızlı çözüm arayan girişimler için ise Billfront beklemekte olan alacakları ödüyor böylece şirketler büyümeye ve gelişmeye odaklanabiliyor.Şu anda uygulama geliştiricileri, uygulama mağazalarından gelirlerini almak için 70 güne kadar bekleyebiliyor ancak Billfront bu gelirleri anında ödeyerek girişimlerin ihtiyacı olan nakde bir an önce ulaşmasını sağlıyor. Böylece geliştiriciler projenin ilk aşamalarında görünürlük sağlamaya devam edebiliyor.

Bankacılığın git gide online’a kayması ile dijital araçların rahatlığı ve başarısı fintek platformlarında daha sık görülüyor. Girişimciler için bu kredilere daha hızlı ve daha pürüzsüz ulaşım anlamına geliyor. Böylece büyümeyi hızlandırabiliyorlar. Yatırımcılar için de Lendingfront gibi platformlar karar vermeyi ve risk yönetimini daha detaylı ve daha az riskli hale getiriyor.

startup-bank-account

Bankacılığın şubelerden dijital platformlara kayması ile birlikte ortaya çıkan dijital bankacılık girişimleri, küçük ve orta ölçekli şirketlere kredi ve yatırım sağlanması için yeni çözümler üretiyor. Bu şirketlerden Kreditech, kredi güvenilirliği için kişinin sosyal ağlarını ve e-ticaret geçmişini inceliyor. Lendingfront yatırımcıların bir şirket hakkında detaylı veriler elde ederek daha kolay karar almasını ve risk yönetimi yapmasını sağlıyor. Billfront ise girişimlerin alacaklarını önceden karşılayarak nakit akışının devamını sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği