Gençlerin intihar etmesini engellemek için tasarlanan yapay zeka

Japonya'nın Otsu şehrinde, zorbalığa maruz kalan öğrencilerin intihara meyletmemesi için önceki benzer olaylar yapay zeka tarafından incelenecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2011’de Japonya’nın Otsu şehrinde 13 yaşındaki bir öğrenci, okul arkadaşlarının haftalarca süren zorbalıklarının ardından intihar etti. Öğretmeni çocuğa yönelik kötü davranışların şakadan ibaret olduğunu iddia etti ve okul da zorbalığın intihara doğrudan sebep olmadığını söyledi. Ancak çocuğun okul arkadaşları arasında yapılan bir inceleme, zorbalık ve intihar arasındaki ilişkiyi açıkça gösterdi. Bu olay Japonya’daki okullarda yaşanan zorbalık olaylarına ışık tuttu. Kısa süre sonra ülkede okul yönetimlerinin zorbalığın önüne geçecek yönergeleri uygulamasını gerektiren bir kanun kabul edildi.

Bugün Otsu’nun zorbalığa maruz kalan başka çocukların da o 13 yaşındaki çocuk gibi intihara başvurmasını önlemek için yeni bir planı var ve bu plan yapay zeka ile başlıyor.

Yapay zeka geçmiş olayları inceleyecek

Cuma günü Otsu Eğitim Müdürlüğü, okuldaki zorbalık şüphelerinin gelecekte artmasını engellemek için yapay zekayı kullanacaklarını belirten planı açıkladı. The Japan Times’da yayımlanan habere göre Otsu’daki ilköğretim ve liselerde 2012-2018 yılları arasında gerçekleştiği düşünülen 9 bin adet zorbalık olay hakkında bilgi yapay zekaya verilecek. Zorbalığa maruz kaldığından şüphe edilen öğrencinin yaş, cinsiyet, devamsızlık kaydı ve akademik başarıları gibi bilgilerinin yanı sıra zorbalık olaylarının meydana geldiği noktalar gibi detaylar da sisteme dahil edilecek.

Otsu Belediye Başkanı Naomi Koshi “Yapay zekanın önceki olaylara yönelik teorik analizi ile yalnızca öğretmenlerin önceki deneyimlerine dayanmadan olaylara uygun şekilde müdahale etme imkanımız olacak.” diyor.

Zamanında müdahale

Yapay zekanın okul yetkililerinin, şiddeti artma ihtimali olan zorbalık olaylarını tespit edebilmesini sağlaması ve durum daha kötüye gitmeden müdahale edilmesine yardımcı olması umuluyor. Bir Otsu Eğitim Müdürlüğü yetkilisi “Zorbalık ilişkiler arasındaki düşük seviyeli sürtüşmelerden ortaya çıkabilir ama günden güne daha kötü bir hale gelebiliyor. Hangi vakaların ciddileşebileceğini bilmek önemli.” diyor. Eğer yapay zeka tek bir öğrencinin bile 2011’deki çocuk gibi bir kırılma noktasına gelmesine engel olabilirse bu yeni girişim tüm çabalara değecektir. Belki de dünyadaki diğer okullarda da öğrencileri korumak amacıyla benzer yapay zeka sistemleri devreye sokulabilir.

Kaynak: Futurism

2011'de Japonya'nın Otsu şehrinde 13 yaşındaki bir öğrenci, okul arkadaşlarının haftalarca süren zorbalıklarının ardından intihar etti. Öğretmeni çocuğa yönelik kötü davranışların şakadan ibaret olduğunu iddia etti ve okul da zorbalığın intihara doğrudan sebep olmadığını söyledi. Ancak çocuğun okul arkadaşları arasında yapılan bir inceleme, zorbalık ve intihar arasındaki ilişkiyi açıkça gösterdi. Otsu Eğitim Müdürlüğü benzer olayların önlenmesi için yapay zekadan faydalanma kararı aldı. Geçmişte yaşanan zorbalık olaylarına dair ve bu olaylara karışan öğrencilere ait bilgiler yapay zekaya sunulacak. Bu verileri inceleyen yapay zeka gelecekte benzer durumlarla karşılaştığında yetkilileri uyaracak. Yetkililer de öğrenciler intihara sürüklenmeden müdahale edecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği