Gençlere ihtiyarlığı öğreten simülatör

ABD’li sigorta şirketi Genworth gençleri sigorta yaptırmaya ikna etmek için yaşlılığın etkilerini tecrübe etmeyi sağlayan bir kostüm geliştirdi.

  • Sigorta şirketi Genworth, gençlerin de yaşlılığı tecrübe etmesi ve sigorta yaptırmaya ikna olması için yaşlanma kostümü geliştirdi.
  • Kostüm görmeyi, işitmeyi ve motor becerileri etkileyerek gelecekte karşılaşılması muhtemel sağlık sorunlarını deneyimlemeyi sağlıyor.

r70i

ABD’li bir sigorta şirketi, gençleri sigorta yaptırmaya ikna etmek için ilginç bir yola başvurdu. Şu anda sağlığı yerinde olan gençlere yaşlılığın nasıl bir deneyim olacağını göstermek amacıyla bir yaşlılık simülatörü geliştiren Genworth adlı şirket, Aging Experience (yaşlanma deneyimi) adını verdiği yöntemle gençlerin kararlarını etkilemeyi amaçlıyor.

R70i Aging Suit (yaşlanma kostümü) ile yaşlanmanın fiziksel etkileri deneyimlenebiliyor. Yaklaşık 20 kilogram ağırlığındaki kıyafet kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirmeyi zorlaştırıyor. Dış iskelet, sanal gerçeklik gözlüğü ve kulaklıklar vasıtasıyla da yaşlılığın tüm etkileri taklit edilebiliyor.

Üç farklı bölümden oluşan yaşlanma deneyimi; işitmeyi, görmeyi ve motor becerileri etkiliyor. Kaskın üzerine yerleştirilen kamera, görüntüyü direkt olarak sanal gerçeklik gözlüğüne aktarıyor. Görüntü farklı rahatsızlıkları taklit etmek amacıyla değiştiriliyor. Örneğin kataraktı tecrübe etmek için görüntüler bulanıklaştırılırken glukom için görüntünün kenarları karartılıyor.

Yaşlı hastaların yaşadığı işitme problemlerini taklit etmek amacıyla kulaklıklardan deforme edilmiş sesler veriliyor. Afazi (konuşma zorluğu) yaşayan hastaların ne yaşadığını anlayabilmek adına kişinin kendi sesinin yankısı kulaklıklardan veriliyor. Son olarak motor becerilerin nasıl etkilendiğini gösterebilmek için dış iskeletin bazı bölgelerine direnç ekleniyor. böylece sadece bir kaç metre ilerlemek bile oldukça yorucu bir iş haline geliyor.

Genworth’ün yaşlanma kostümü Nisan ayının başında New Jersey’deki Liberty Bilim Merkezi‘nde tanıtıldı.Yorumunuz: