Galilei’ye ait yeni bir mektup bulundu

Ünlü İtalyan astronom Galileo Galilei'nin engizisyon mahkemesinden kurtulmak için kendi mektubunun bir sahtesini yazdığı ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ünlü İtalyan astronom Galileo Galilei, Avrupa’da İncil’in tek bilimsel kaynak olarak kabul edildiği dönemde, evrenin merkezinin İncil’de yazıldığı gibi Dünya olmadığını iddia etmişti. Kopernik’in Güneş merkezli evren teorisini inceleyen Gelilei, teleskobuyla yaptığı gözlemlerde gerçekten de Dünya’nın ve gözleyebildiği diğer gök cisimlerinin Güneş’in etrafında döndüğünü fark etti.

Bu bulgularını matematikçi arkadaşı Benedetto Castelli’ye yazdığı bir mektupta açıklayan Galilei, mektubun kilisenin eline geçmesiyle engizisyon mahkemesinde yargılanmakla yüz yüze geldi. Mektubunda İncil’deki ifadelerin ‘yanlış’ olduğunu söyleyen Galilei bu mektupla yargılanmanın, hapse atılmakla -hatta belki idamla- sonuçlanacağını çok iyi biliyordu. Bu davanın sonucunda Galilei’nin önce iddiasını inkar etmek zorunda kaldığını daha sonra da ev hapsine mahkum edildiğini tarih kitaplarından biliyoruz.

Galilei’nin sahte mektubu

Yeni elde edilen bir belgeye göre ise Galilei, ilk mektubundaki sert ifadeleri yumuşattığı ikinci bir mektup hazırlayarak kendisini savunmaya çalışmış. Tarihçiler Salvatore Ricciardo, Franco Giudice ve Michele Camerota tarafından ortaya çıkarılan belgeye göre Galilei ilk mektubunda İncil’deki ifadelere ‘yanlış‘ dediği bölümü ikinci mektubunda ‘doğrudan farklı görünüyor‘ şeklinde değiştirmiş. Yine İncil’e ‘gerçeği saklıyor’ dediği bir ifadeyi ‘gerçeğin üzerini örtüyor’ şeklinde değiştiren Galilei bu yeni mektubu kiliseden tanıdığı bir arkadaşına vermiş. İlk mektubun kendisi tarafından yazılmadığını, birilerinin çalışmalarını karalamak ve başını derde sokmak için o mektubu uydurduğunu söyleyen Galilei, böylece engizisyon mahkemesinin cezasından sıyrılmaya çalışmış.

Tarihi belgeler Galilei’nin cezadan tamamen kurtulamadığını gösteriyor. Ancak belki de bu çabası sayesinde ünlü astronom idam edilmekten kurtulmuş olabilir.

Kaynak: Quartz

Ünlü İtalyan astronom Galileo Galilei, Avrupa'da İncil'in tek bilimsel kaynak olarak kabul edildiği dönemde, evrenin merkezinin İncil'de yazıldığı gibi Dünya olmadığını iddia etmişti. Güneş merkezli sistem teorisi sebebiyle engizisyon mahkemesinde yargılanan ve teorisini reddetmesi istenen Gelilei'nin daha ciddi bir cezadan kurtulmak için kendi mektubunun ikinci bir versiyonunu yazdığı ve ilk mektubun sahte olduğunu iddia ettiği ortaya çıktı. İtalyan tarihçilerin ortaya çıkardığı yeni belgede Galilei'nin ilk mektuptaki İncil'i suçlayan ifadeleri, daha yumuşak ifadelerle değiştirdiği görüldü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği