Fransa’dan girişimcilere vize kolaylığı

Fransız Teknoloji Vizesi ile teknoloji alanında yetenekli yabancı girişimciler ve elemanlar Fransa'da çalışmak için kolayca vize alabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa, 2017’de yapılacak olan başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde, ülkedeki girişimleri desteklemek amacıyla yeni bir vize programı açıkladı. Teknoloji alanında yetenekli yabancı girişimcileri ülkeye çekmek ve ülkedeki girişimlerin yabancı eleman istihdam etmesini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan ‘Fransız Teknoloji Vizesi‘ dört yıl boyunca kullanılabiliyor.

Dijital İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Axelle Lemaire tarafından verilen bilgilere göre bu vize, ülkeye giriş yapan kişinin, ailesini de yanında getirmesine olanak sağlıyor. Aslında Fransa 2015’te benzer bir hamleyle ‘Fransız Teknoloji Bileti‘ adını verdiği bir paketi kullanıma sokmuştu. Bu paket vize, az miktarda bir hibe ve yönetimle ilgili görevlerde destek içeriyordu. Bu paket pek çok girişimi ülkeye çekti ve başarıyla kullanılıyor.

Yeni programda ise sadece girişimlerin değil, Fransa’da çalışmak isteyen yetenekli mühendis ve tasarımcıların da ülkeye girişi kolaylaştırılıyor. Vizenin kapsamı bununla da sınırlı değil. Teknoloji alanında çalışmak isteyen herkes bu programdan faydalanabiliyor.

Girişimciler, çalışanlar ve yatırımcılar için vizeler

Girişimciler için Fransız Teknoloji Bileti’ne ek olarak, girişim hızlandırma merkezleri ile ortaklıklar ve girişim yarışmalarına erişim sağlanıyor. Bunlardan birisinde yer alan girişimlere vize imkanı sunuluyor.

Çalışanlar için ise ‘100+ lider Fransız girişim’ adlı bir liste hazırlanacak. Eğer bu listedeki şirketlerden birisi tarafından işe alınırsanız vize alabilirsiniz. Vize süresince bu şirkette çalışmaya devam etmek de mecburi değil.

Diğer teknoloji şirketlerinde çalışmak için ise ‘Passeport Talent‘a başvurabilirsiniz. Bu program da kalifiye elemanların ülkeye kolay giriş yapabilmesi için hazırlanmış.

Yatırımcılar eğer bir Fransız yatırım şirketi ile çalışırsa ya da Fransa’da ofis açacak olan uluslararası bir yatırım şirketi ile çalışırsa vize alabiliyor. Yatırımcılar da Passeport Talent için başvuruda bulunabiliyor.

Seçimden hemen önce

Fransız girişimlerin son dönemde oldukça başarılı olduğunu düşündüğümüzde, bu programlar ülkenin geleceği için çok faydalı birer hamle olabilir. Ayrıca ülkede başkan değişmeden önce böyle bir düzenlemeye gidilmesi de önem arz ediyor. Yeni başkanın bu düzenlemelere olumlu bakmaması söz konusu olabilir ancak seçimlere kadar bu sistemin sorunsuz işlediği kanıtlanırsa başkan için sistemi ortadan kaldırmak daha zor olacaktır.

Kaynak: TechCrunch

Fransa, 2017'de yapılacak olan başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde, ülkedeki girişimleri desteklemek amacıyla yeni bir vize programı açıkladı. Teknoloji alanında yetenekli yabancı girişimcileri ülkeye çekmek ve ülkedeki girişimlerin yabancı eleman istihdam etmesini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan 'Fransız Teknoloji Vizesi' dört yıl boyunca kullanılabiliyor. Vize programı, önceki yıllarda hazırlanan diğer düzenlemelerle birlikte yabancı girişimcilere, çalışanlara ve yatırımcılara yardımcı oluyor.

1 Yorum

  • Fransa artık parayı masadan kazanıyor… 3000 masayı tanesi 200 euro dan 600000 euro ve diğer giderlerle 1000000 euro net kazanç!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği