Fransa’daki mayo tartışmasına nüdistler de katıldı

Fransa'nın Grenoble şehrinde yaşayan bir grup kadın, kendilerini "Müslüman Rosa Parks" olarak niteleyerek toplu halde havuzlara girmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa’nın güney doğusundaki Grenoble kentinde termometreler 40 dereceyi aşmış durumda. Haliyle kadınlar tek parça mayolarıyla, erkekler de slip mayolarıyla yüzmenin tadını çıkarıyor. Ancak son günlerde bir grup Müslüman kadın, burkinileriyle (tesettür mayosu) havuzlara girmeye başladı. İlk kez 17 Mayıs’ta bir havuza giren 15 kişilik grup, videolar çekerek din özgürlüğünü savundukları için böyle bir şey yaptıklarını söyledi. Geçtiğimiz hafta ise o gruptaki herkese kişi başı 35 Euro para cezası kesildi.

 

Cankurtaranlar havuzu kapattı

Cezadan çekinmeyen grup, Facebook üzerinden organize olarak Pazar günü için yeni bir ‘burkini operasyonu’ düzenledi. Grup, Amerika’nın simgelerinden, insan hakları savunucusu Rosa Parks‘a gönderme yaparak “Bizler Müslüman Rosa Parks’larız” dedi. Bunun üzerine Grenoble sakinlerinden bazıları “Herkes Çıplak” adlı bir Facebook grubu kurarak gruptaki bütün üyelerin havuza çıplak gelmesi konusunda çağrıda bulundu. Gruptaki 231 kişi etkinliğe katılacağını bildirirken bin 300 kişi “ilgileniyor” şeklinde işaretleme yaptı. Çapraz ateşte kalan cankurtaranlar, sıcak havaya rağmen havuzu kapatmak zorunda kaldıklarını bildirdi. “Olumlu bir çözüm bulmaya çalışıyoruz.” diyen belediye, burkini yasağını kaldırmak gibi bir niyetleri olmadığını belirtti. Burkinileriyle havuza giren grup, kuralların, Müslüman kadınların halka açık havuzlara girebilecekleri şekilde düzenlenmesini talep eden bir dilekçeye 630 kişinin imza atması üzerine harekete geçtiklerini söylüyor.

Görüş ayrılığı var

Şehrin yetkililerinden bazıları, “bu grup sadece kuralların herkesi kapsayacak şekilde düzenlenmesini istiyor.” derken kimileri ise “bunlar sıcaktan bunalmış zavallı Müslüman anneler değil, gerçek birer siyasi militan. Bundan bir sonraki adım; ‘Biz diğerleriyle birlikte yüzemeyiz deyip bütün havuzu kapatmak istemeleri olacak’ ” diyor.

Avrupa’nın en fazla Müslüman nüfusuna sahip ülkesi olan Fransa, 2011 yılında halka açık alanlarda peçe kullanılmasını yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olmuştu. Ancak burkini konusunda ne yapılacağına karar vermek belediyelere kalmış. Bundan üç yıl önce de burkini, Fransa sahil şehirleri arasında ayrılık yaratan bir konuydu. Kimi şehirler güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle yasaklamıştı ancak daha sonra karar mahkeme kararıyla iptal edilmişti.

Kaynak: The Telegraph

Fransa'nın güneydoğusundaki Grenoble şehrinde yaşayan 15 kişilik bir grup Müslüman kadın, burkinileriyle (tesettür mayo) havuza girdi. Bunu din özgürlüğü adına yaptıklarını söyleyen grup, havuzda videolar çekti. Yaşanan ilk olayın ardından gruptaki herkese 35'er Euro para cezası kesilse de bu durum kadınları durdurmadı. Facebook üzerinden organize olmaya başladılar. Nüdistler de Facebook'ta "Herkes Çıplak" adlı bir grup kurarak herkesi havuza çıplak girmeye çağırdı. Bunun üzerine havuzun cankurtaranları havuzu kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi. Konuyla ilgili farklı fikirlere sahip şehir yetkilileri, "olumlu bir çözüm bulmaya çalışıyoruz." şeklinde açıklama yaptılar ancak burkini yasağını kaldırmak gibi bir niyetleri olmadığını da belirttiler.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği