France Bisiklet Turu’nun çekimleri kendi başına bir spor

Fransa Bisiklet Turu'nun çekimleri için helikopterler yardımıyla özel teknikler kullanılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her sene, yılın bu döneminde Fransa Bisiklet Turu yani Tour de France koşuluyor. 6 Temmuz’da başlayan organizasyon hemen hemen üç hafta kadar sürüyor. Paris’te sona erecek dev yarışta kazananı sarı mayo simgeliyor. FIFA Erkekler Dünya Şampiyonası ve Olimpiyatlar’dan sonra en çok takip edilen spor organizasyonu olan Tour de France, aynı zamanda Fransa’nın doğa güzelliklerini, tarihi yapılarını ve kültürünü aktarma konusunda da ciddi bir rol oynuyor.

Hélicoptères de France

Bu eşsiz görüntüler biz izleyenlere özel çekim teknikleriyle aktarılıyor. Burada Hélicoptères de France (HdF) şirketinin sunduğu, organizasyona özel helikopterler devreye giriyor. 1991 senesinde kurulan şirket temelde turist ve kargo taşımacılığı yapsa da 1999’dan bu yana le Tour’un çekimleri için verdiği destekle ün salmış durumda. HdF bu işlemler için halihazırda üçer tane AS355 ve Flying Squirrel (uçan sincap) helikopterlerden kullanıyor. İki AS355, beş eksenli özel kameralarla canlı kayıtta bulunurken VHF antenler aracılığıyla bu yayınlar sincap helikopterlere ve parkurdaki motosikletlere ulaştırılıyor. Aynı zamanda bu saydığımız araçlar dışında hava durumuna göre 3 bin ila 7 bin 500 metre yükseklikte bulunan bir uçak parkurdaki iki alıcı araca sinyal geri dönüşünde bulunuyor. Bu iki alıcı araç aldıkları verileri hem uyduya hem de birbirlerine tekrar gönderiyor. Bu özel teknik sayesinde gecikmelerin önüne geçerek Fransız televizyonlarına en yüksek kalitede veri ve bağlantı aktarımı sağlanıyor.

Esas heyecan yakın çekimde

Ancak esas heyecan diğer AS355’in yarışı yakın çekimi sırasında yaşanıyor. Helikopter 30 santimetreyle 150 metre arasında yükselip alçalarak izleyenlere yarışı tam anlamıyla birinci gözden aktarmakla sorumlu. Bu noktada HdF’in Fransız Sivil Hava Kurumu’yla özel anlaşmaları bulunuyor. Bu sayede yalnızca Tour de France için alınmış izinler ve anlaşmalar mevcut. Helikopterlerin istenen kalitede çekimleri yapabilmesi için burada özelleşmiş kameraman pilotlar çekime eşlik ediyor. Kasım aylarında le Tour’un rotasının belirlenmesinin ardından bu pilotlara özel eğitimlere alınarak altı ay boyunca organizasyona hazırlanıyorlar. Hem manevra ve çekim tekniklerine dair hazırlıklar yapılırken hem de canlı yayının getirdiği anlık sürprizlere karşı mümkün olduğunca önlem alınıyor.

Çekim süreci başlı başına bir spor

HdF’nin CEO’su Jean-Marc Généchési, bu özel çekim sürecinin kendi başına bir spor olduğunu söylüyor. Kendisi de eski bir askeri pilot olan Généchési, altı farklı radyo frekansının sürekli iletildiğini, bu sırada oluşan iletişim trafiğinin kontrol edilebilmesinin de yüksek seviyede jonglörlük gerektirdiğini söylüyor. Ayrıca tüm  zorluklara karşın pilotların bu işi çok sevdiklerinden ve oluşan görüntülerin Fransa coğrafyasına dair canlı kartpostallar oluşturmasından ayrıca keyif aldıklarından da bahsediyor.

Kaynak: Arstechnica

Yılın bu dönemi Fransa'da Tour de France yani Fransa Bisiklet Turu demek. 6 Temmuz'da başlayan Tur, Hélicoptères de France şirketinin özel hazırladığı helikopterler, kameraman pilotlar ve sıra dışı tekniklerle yapılıyor. Helikopterlerin kaydettiği görüntüler eş zamanlı olarak önce bir uçağa, ardından da parkurdaki alıcı araçlara ve uydulara iletiliyor. Bu sayede biz izleyenlerin televizyondan takip ettiği yayın minimum gecikmeyle aktarılmış oluyor. Özel eğitimlerden geçen pilotların bu heyecanı sevdiğinden bahseden şirket CEO'su Jean-Marc Généchési, dünyada en çok takip edilen üçüncü spor organizasyonunun çekimlerinin başlı başına bir spor olduğunu söylüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği