Fransa okullarda cep telefonlarını yasaklama kararı aldı

Fransa hükümeti anaokulu, ilkokul ve ortaokullardaki öğrencilerin cep telefonu kullanmasını yasaklayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa hükümeti anaokulu, ilkokul ve ortaokullardaki öğrencilerin cep telefonu kullanmasını yasaklayacak. Öğrencilerin okula telefon getirmesine izin verilecek fakat teneffüsler de dahil olmak üzere okul bitene kadar telefonlarını kullanamayacaklar.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başkanlık seçimi kampanyasında da benzer bir yasak teklifi sunulmuştu. Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, uygulamanın önümüzde yılın Eylül ayında başlayacağını söyledi. Uygulama 6 yaşında okula başlayıp 15 yaşında ortaokuldan mezun olana kadar bütün öğrencileri kapsayacak.

Blanquer, önceden de öğrencilerin cep telefonu kullanımının bazı düzenlemelerle engellendiğini söylüyor. “Acil durumlar için veya eğitim amaçlı olarak cep telefonu bazen lazım oluyor fakat telefon kullanımının bir şekilde kontrol edilmesi gerek.” diyen bakan, yasağın bir anlamda ailelere verilen ‘halk sağlığı mesajı’ olduğunu belirtiyor. Fransa Öğretmenler Birliği ise yasağın uygulanabilirliği konusunda şüpheli. Birliğin Genel Sekreter Yardımcısı Philippe Vincent, “Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklama bizlerde belirsizlik duygusu oluşturdu zira burada asıl meselenin ne olduğunu anlayamadık. Yapılan açıklamada mantıklı veya faydalı bir yön göremedik.” dedi.

Aileler ve öğrenciler şüpheli yaklaşıyor

Paris’teki bir ortaokul öğrencisine konuyla ilgili düşünceleri sorulduğunda, “Nasıl olacak anlamıyorum. Telefonları kim toplayacak? Nereye koyacak? Nasıl geri alacağız?” dedi. Başka bir okulda okuyan 12 yaşındaki Mathilde ise “Bence çok saçma. Benim okulumda telefonları dersteyken ya da teneffüsteyken zaten kullanmıyoruz. Mesela öğle arasında veya tuvaletteyken telefonunu gizlice kullanan olursa telefonu hemen alınıyor.” diyor. Aileler de konuya şüpheli yaklaşıyor. Bir anne, “Yasaktan ziyade okullara sinyal kesici koymak daha mantıklı olmaz mı?” dedi.

Bakan üniforma uygulamasını da destekliyor

Blanquer, telefonları koymak için kilitli dolaplar yapılmasını teklif etti fakat şehir merkezindeki birçok okulda bunun için yeterli alan yok. Vincent, “Okulları devasa birer kilitli dolaba mı dönüştüreceğiz? Ben küçük bir hesaplama yaptım; 5 bin 300 devlet okulunun her birinde ortalama 500 öğrenci var. Bu da 3 milyon kilitli dolap anlamına geliyor.” diyor.

Eğitim uzmanları yasağın yürürlüğe nasıl konabileceği üzerinde çalışıyor. Blanquer Eylül ayında, “Biz bakanlar toplantısına girmeden önce telefonlarımızı kilitli dolaplara bırakıyoruz. Bence sınıf ortamı da dahil herhangi bir grubun yapabileceği bir şey bu.” demişti. Bakan, ülkenin tamamında zorunlu tutulmamak kaydıyla okul üniforması uygulaması getirilmesini de destekliyor.

Kaynak: The Guardian

Fransa hükümeti anaokulu, ilkokul ve ortaokullardaki öğrencilerin cep telefonu kullanmasını yasaklayacak. Öğrencilerin okula telefon getirmesine izin verilecek fakat teneffüsler de dahil olmak üzere okul bitene kadar telefonlarını kullanamayacaklar. Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, uygulamanın önümüzde yılın Eylül ayında başlayacağını söyledi. Uygulama 6 yaşında okula başlayıp 15 yaşında ortaokuldan mezun olana kadar bütün öğrencileri kapsayacak. Fransa Öğretmenler Birliği, öğrenciler ve aileler ise konuya şüpheli yaklaşıyor zira yasağın nasıl uygulanacağı konusunda belirsizlik hakim. Blanquer, telefonları koymak için kilitli dolaplar yapılmasını teklif etti fakat şehir merkezindeki birçok okulda bunun için yeterli alan yok. Eğitim uzmanları yasağın yürürlüğe nasıl konabileceği üzerinde çalışıyor. Blanquer Eylül ayında, "Biz bakanlar toplantısına girmeden önce telefonlarımızı kilitli dolaplara bırakıyoruz. Bence sınıf ortamı da dahil herhangi bir grubun yapabileceği bir şey bu." demişti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği