Brezilya’da müfredat cep telefonuna yükleniyor

Nova Escola adlı Brezilyalı bir eğitim vakfı, öğretmenlerin ihtiyaç duydukları kaynakları telefonlarına göndererek eğitim kalitesini artırmak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Latin Amerika’nın en iyi üniversitesini bünyesinde bulunduran Brezilya, ilkokul seviyesindeki öğrencilere başarılı bir şekilde eğitim verme konusuna aynı standardı tutturabilmiş değil. Ülkenin eğitim sistemi, 76 OECD ülkesinin katıldığı değerlendirmede 60’ıncı sırada yer aldı. Ulusal matematik sınavı ise 15 yaşındaki öğrencilerin yüzde 67’sinin temel matematik kavramlarını çok iyi öğrenemediğini ortaya koydu.

Nova Escola adlı Brezilyalı bir eğitim vakfı öğretmenlere, ihtiyaç duydukları kaynakları telefonlarına göndererek eğitim kalitesini artırma konusunda yardımcı olmak istiyor. Yakın bir dönemde Google.org’dan 5,1 milyon Dolar, Lemann Vakfı’ndan da 1,6 milyon Dolar bağış alan Nova Escola, bu bağışları ilkokul öğretmenleri için dijital dersler oluşturmak için kullanıyor. Bu ders programlarına telefonlarından erişebilen öğretmenlerin okullarda daha başarılı olacağı düşünülüyor.

Öğretmenler telefon kullanmaya alışkın

Tüm Brezilya’daki yüksek performanslı öğretmenler birlikte çalışarak dijital ders planlarının yanında, nelerin öğretilmesi gerektiği ve konuyla ilgili ipuçlarından oluşan bir rehber hazırlayacak. Planlar ücretsiz bir mobil uygulama ile görüntülenebilecek. Uygulama, yavaş internet bağlantısı olan bölgelerde de kullanılabilecek şekilde tasarlandı. TIC Educação adlı Brezilyalı eğitim teknolojisi araştırma kurumuna göre neredeyse tüm Brezilyalı öğretmenler halihazırda derslere hazırlanmak için telefonlarından yararlanıyor. Öğretmenlerin üçte birinden fazlası ise telefonlarını ders içi etkinliklerin bir parçası olarak kullanıyor. Ülkedeki okulların pek çoğunda internet bağlantısının yetersiz olduğu düşünüldüğünde öğretmenlerin teknolojiyi kullanma çabaları umut verici.

Yeni telefon tabanlı ders planları, Brezilya Eğitim Bakanlığının yakında kullanmayı düşündüğü Ulusal Müfredat Ortak Merkezi ile uyumlu şekilde geliştirilecek. Önümüzdeki beş yıl içinde Nova Escola, Brezilya çapında bir milyon ilkokul öğretmenine ulaşmayı amaçlıyor.

Kaynak: Quartz

Brezilya'nın eğitim sistemi, 76 OECD ülkesinin katıldığı değerlendirmede 60'ıncı sırada yer aldı. Ulusal matematik sınavı ise 15 yaşındaki öğrencilerin yüzde 67'sinin temel matematik kavramlarını çok iyi öğrenemediğini ortaya koydu. Nova Escola adlı Brezilyalı bir eğitim vakfı öğretmenlere, ihtiyaç duydukları kaynakları telefonlarına göndererek eğitim kalitesini artırma konusunda yardımcı olmak istiyor. Yakın bir dönemde Google.org'dan 5,1 milyon Dolar, Lemann Vakfı'ndan da 1,6 milyon Dolar bağış alan Nova Escola, bu bağışları ilkokul öğretmenleri için dijital dersler oluşturmak için kullanıyor. Bu ders programlarına telefonlarından erişebilen öğretmenlerin okullarda daha başarılı olacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği