Singapur’da öğrencilerin sınıf sıralaması karneden çıkarıldı

Singapur'da öğrencilerin okula bir yarış gözüyle bakmasını engellemek amacıyla, öğrencinin sınıftaki sıralamasını gösteren bölüm karnelerden kaldırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Singapur’da Eğitim Bakanı Ong Ye Kung, çocuklara öğrenmenin bir yarış olmadığını göstermek amacıyla ilk ve orta dereceli okullarda önümüzdeki yıldan itibaren karnelerde çocuğun sınıftaki diğer öğrencilere göre durumunun paylaşılmayacağını açıkladı. Karnelerde artık sınıf ve seviye ortalaması, en düşük ve en yüksek notlar, altı çizili ya da farklı renkle boyanmış düşük notlar, yıl sonunda dersten geçildiği ya da kalındığı, dersin ortalama notu, toplam ortalama notlar gibi ibareler yer almayacak. Ayrıca daha önceden karnede bulunan L1R5 (İngilizce artı beş adet ilgili ders), L1R4, EMB3 (İngilizce, matematik ve en iyi üç ders) ve EMB1 gibi bilgiler de paylaşılmayacak.

Küçüklere sınav yok

Eğitim Bakanlığı, değişimle birlikte her öğrencinin kendi öğrenim sürecine odaklanacağını ve karşılaştırmalardan kaçınılacağını söylüyor. Önümüzdeki yıldan itibaren ilkokul 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin müfredatından tüm sınavlar çıkartılacak ve bu sınıflarda alınan notlar çocukların genel not ortalamasına yansımayacak. Eğitim bakanlığı öğretmenlerin yine çocukların durumunu takip etmek için ev ödevleri ve quizler yapacağını ve çocuklarla konuşacağını söylüyor. Ancak bu bilgiler çocuklara not vermek için kullanılmayacak. Bunun yerine çocuğun dersteki başarısı öğretmenler tarafından nitel açıklamalarla anlatılacak.

İlkokuldaki daha büyük öğrencilerde ise alınan notlar yuvarlanacak ve öğrencilere ondalıklı notlar verilmeyecek. Böylece akademik skorlara odaklanılması engellenmek isteniyor. Ebeveynler, çocuklarının durumu hakkında bilgiyi, veli toplantılarında öğretmenlerle birebir görüşerek alacak.

“Eğitim yarış değil”

Bakan Ong “Sınıf birincisi ya da ikincisi olmanın geleneksel olarak öğrencinin başarısı konusunda bir gurur kaynağı olduğunu biliyorum. Ancak bu ifadeleri kaldırmamız iyi bir amaca hizmet veriyor. Çocukların öğrenmeyi bir yarış olarak değil, hayatta uzmanlaşmaları gereken bir öz disiplin olarak görmelerini istiyoruz. Karneler yine çocukların genel performansı hakkında bilgi sahibi olabilecekleri ve başarılı ya da zayıf olduklar konuları görebilecekleri bir bilgi kaynağı olmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Kaynak: CitiNewsroom

Singapur'da Eğitim Bakanı Ong Ye Kung, çocuklara öğrenmenin bir yarış olmadığını göstermek amacıyla ilk ve orta dereceli okullarda önümüzdeki yıldan itibaren karnelerde çocuğun sınıftaki diğer öğrencilere göre durumunun paylaşılmayacağını açıkladı. Karnelerde artık sınıf ve seviye ortalaması, en düşük ve en yüksek notlar, altı çizili ya da farklı renkle boyanmış düşük notlar, yıl sonunda dersten geçildiği ya da kalındığı, dersin ortalama notu, toplam ortalama notlar gibi ibareler yer almayacak. Ayrıca 1. ve 2. sınıf öğrencilerine herhangi bir şekilde sınav yapılmayacak. Diğer ilkokul öğrencilerinin notları da yuvarlanacak, ondalıklı not verilmeyecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği