Fransa, çalışanlara ‘internetten kopma hakkı’ veriyor

Fransa'da çalışanlar yeni yıldan itibaren, iş saatleri dışında gönderilen e-postaları yanıtlamak ya da aramaları cevaplamak zorunda değil.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa’da çalışanların iş saatleri dışında ve tatil günlerinde iş ile ilgili e-postaları yanıtlamama hakkı yeni yılla birlikte yürürlüğe girdi. Çalışma bakanı Myriam El Khomri tarafından sunulan düzenlemeye göre 50’nin üzerinde çalışanı bulunan şirketlerin, e-posta gönderilmemesi gereken saatleri belirten bir anlaşma oluşturması ve bunu kamuoyuna açıklaması gerekiyor.

2000 yılından bu yana Fransa’da haftalık çalışma saatleri 35 saat ile sınırlandırılmış durumda. Ancak iş saatleri dışında gönderilen ve yanıt beklenen e-postalar çalışanların mesai dışında da vaktini iş için harcamasına ve gizli bir şekilde mesai yapmasına sebep oluyor. Yeni düzenleme ile bu ‘her zaman erişilebilir’ çalışma kültürünün önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Fransız araştırma grubu Eleas tarafından Ekim ayında yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, Fransız çalışanların üçte biri, her gün iş saatleri dışında da çalışmak için teknolojik cihazlarını kullanıyor. Çalışanların yaklaşık yüzde 60’ı bu konuda haklarının ne olduğunun netleştirilmesi gerektiğini belirtti. Bu çalışma kültürünün tükenmişlik sendromu, uykusuzluk ve ilişki problemleri gibi zararlı sonuçlara da yol açtığı ifade edildi.

Çalışanlar özerkliğini kaybetmek istemeyebilir

Fransız çalışma alanı uzmanı Xavier Zunigo “Şirketlerin ‘internetten kopma hakkını’ çalışanları koruyacak bir düzenleme olarak uygulamaya koyacağı düşünülüyor. Öte yandan çalışanlar da dijital cihazların kendilerine verdiği özerkliği ve esnekliği kaybetmek istemiyor.” diyerek bu düzenlemenin farklı etkileri olabileceğini dile getirdi.

Bazı büyük şirketler geçmişte benzer uygulamaları hayata geçirmiş, çalışanlarının iş saati dışında e-postalarla rahatsız edilmemesi gerektiğini ifade etmişti. Örneğin 2014 yılında araç üreticisi Daimler, tatile çıkan çalışanlarına, gelen e-postalara “Şu anda ofis dışındayım” şeklinde bir yanıt yerine “Tüm yeni e-postalar otomatik olarak silinecektir” yanıtı verme seçeneği sunmuştu.

Kaynak: Yahoo

Fransa'da çalışanların özel hayatının ve dinlenme hakkının korunması amacıyla, haftalık 35 saatlik mesai saatinin dışında şirketlerin çalışanları rahatsız etmesini yasakladı. Daima işe bağlı olarak yaşayan ve mesai saatlerinin dışında da akıllı telefon ve bilgisayar kullanarak çalışmaya devam etmek zorunda kalan kişilerin psikolojik rahatsızlıklar ve uykusuzluk gibi problemlerle karşılaştığı belirtilirken, çalışanlara verilen 'internetten kopma hakkının' bu sorunlara engel olması amaçlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği