France.com’un kurucusu memleketiyle mahkemelik oldu

Fransa yönetimi, 24 yıldır Jean-Noël Frydman adlı girişimci tarafından işletilen France.com alan adına mahkeme kararıyla el koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa doğumlu ABD vatandaşı girişimci Jean-Noël Frydman, 1994 yılında henüz internet yeni yeni yaygınlaşırken ileri görüşlü bir hamle yaptı ve memleketinin adını içeren alan adını satın aldı. ‘France.com‘ alan adını bu tarihten beri elinde bulunduran Frydman, siteyi ABD’de yaşayan Fransızlar için bir ağ oluşturmak amacıyla kullandı. Ancak Fransa yönetimi kısa bir süre önce siteyi Frydman’ın ellerinden söküp aldı.

24 yıldır France.com adresini işleten ve sık sık Fransa yetkilileriyle de iş birliği yapan Frydman kendisine haksızlık yapıldığını düşünüyor. Girişimci, bugüne kadar hiçbir şirketin kendisini bu şekilde aldatmadığını söyleyerek memleketinin yetkililerine sitem etti. Alan adını 1994’te Web.com üzerinden satın alan Frydman “Sanırım Web.com’un en eski müşterilerinden biriyim. 24 yıldır Fransa Dışişleri Bakanlığı ile birlikte çalıştım. Şimdi ise bana hiçbir şekilde haber verilmeden web siteme el kondu.” dedi.

“Marka yasasını ihlal ediyor”

Eylül 2017’de Paris Yargıtayından çıkan bir kararla, Fransa yönetimi France.com adresinin marka yasasını ihlal ettiğini belirtti. Bunun üzerine Web.com’a dilekçe yazan yetkililer, sitenin yönetimini Mart ayında devraldı.

Jean-Noël Frydman şimdilerde memleketini ve yıllardır birlikte çalıştığı kurumları karşısına almış durumda. Web sitesinin kendisine iade edilmesi için karşı dava açan Frydman “Bu bana olduysa herkes olabilir.” diyor. Davada Frydman’ın karşısında yer alan kişi ve kurumlar: Fransa Cumhuriyeti, Fransız Dışişleri Bakanlığı, Bakan Jean-Yves Le Drian ve hükumete bağlı Atout France adlı turizm acentesi.

France.com alan adı şu anda Fransa yönetimine ait France.fr adresinin İngilizce versiyonuna, France.fr/en adresine, yönlendiriliyor.

Kaynak: BusinessHT

Fransa doğumlu ABD vatandaşı girişimci Jean-Noël Frydman, 1994 yılında henüz internet yeni yeni yaygınlaşırken ileri görüşlü bir hamle yaptı ve memleketinin adını içeren alan adını satın aldı. 'France.com' alan adını bu tarihten beri elinde bulunduran Frydman, siteyi ABD'de yaşayan Fransızlar için bir ağ oluşturmak amacıyla kullandı. Ancak sitenin Fransa'daki marka yasasını ihlal ettiğini düşünen Fransa yönetimi, kısa bir süre önce siteyi Frydman'ın ellerinden söküp aldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği