Dark Web’in bir uyuşturucu baronu daha yakalandı

Dark Web'de uyuşturucu satışı yapan Fransız Gal Vallerius, ABD'de düzenlenen Dünya Sakal ve Bıyık Şampiyonası'na giderken yakalandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer Dark Web’de uyuşturucu satıcısıysanız, yakalanmamak için birtakım önlemler almanız gerekebilir. Örneğin; Fransa’dan ABD’ye Dünya Bıyık ve Sakal Şampiyonası’na katılmak üzere yola çıkmak riskli bir hareket gibi gelmeyebilir fakat bir uyuşturucu baronu tam da bu şekilde yakalandı.

38 yaşındaki Fransız Gal Vallerius, insanların eroinden, çalınmış finansal verilere kadar her şeyi satın alabildiği Dream Market adlı yasa dışı dark web sitesinin yöneticisi ve satıcısı olmakla suçlanıyor. 31 Ağustos’ta Atlanta Uluslararası Havaalanı’na gelen Vallerius tutuklandı ve bilgisayarında arama yapıldı. ABD’nin Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA), Vallerius’ın bilgisayarında 500 bin Dolar değerinde Bitcoin, Tor kurulumu ve OxyMonster adlı biri adına PGP (Türkçe açılımı: ‘Oldukça iyi gizlilik’) şifrelemesi buldu.

Yetkililer, sitedeki görevinin yanı sıra OxyMonster’ın Oxycontin ve metamfetamin satıcısı olduğunu fark etti. DEA ajanı Austin Love, “OxyMonster’ın satış geçmişinde ‘Schedule II’ listesinde yer alan Oxycontin ve Ritalin gibi maddeler bulunuyor. Bu zamana kadar 60 kez satış yaptığı ve kullanıcılardan beş yıldız aldığı görülüyor. Ayrıca, Fransa’dan Avrupa’nın her yerine gönderim yaptığını yazmış.” dedi.

Sakalı başına dert açtı

Yetkililer, OxyMonster’ın Bitcoin faaliyetlerini takip ederek gerçek kimliğine ulaştı. Daha sonra Twitter ve Instagram hesapları incelendi ve kullandığı üslubun Dream Market’takine oldukça benzediği anlaşıldı. Bunun üzerine Vallerius tutuklandı. Teksas’ta düzenlenen Dünya Bıyık ve Sakal Şampiyonası’nda ‘30,1-45 cm uzunluğundaki sakallar’ kategorisinde yarışmaya gelen Vallerius, havaalanında aktarma yapacağı sırada yakalanmış oldu. Vallerius’un bir çok uyuşturucu ve yasa dışı madde satışından ömür boyu hapse çarptırılması bekleniyor.

Kaynak: Tech Spot

Dark Web'de uyuşturucu satışı yapan Fransız Gal Vallerius, ABD'de düzenlenen Dünya Sakal ve Bıyık Şampiyonası'na giderken yakalandı. ABD'nin Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA), Vallerius'ın bilgisayarında 500 bin Dolar değerinde Bitcoin, Tor kurulumu ve OxyMonster adlı biri adına PGP şifrelemesi buldu. Yetkililer, OxyMonster'ın Bitcoin faaliyetlerini takip ederek gerçek kimliğine ulaştı. Bunun üzerine Vallerius tutuklandı. Teksas'ta düzenlenen Dünya Bıyık ve Sakal Şampiyonası'nda yarışmaya gelen Vallerius, havaalanında aktarma yapacağı sırada yakalanmış oldu. Vallerius'un uyuşturucu madde satışından ömür boyu hapse çarptırılması bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği