Dark web’de uyuşturucu ve silah satan 35 kişi ele geçirildi

ABD federal yetkililerinin gerçekleştirdiği baskınlarda, dark web'de silah, uyuşturucu ve diğer yasa dışı ürünleri satan 35'in üzerinde kişi yakalandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD federal yetkililerinin gerçekleştirdiği baskınlarda 35’in üzerinde dark web satıcısı yakalandı. Bir yıldan uzun bir süredir devam eden araştırmada uyuşturucuyla mücadele birimi DEA, ABD gizli servisi USSS ve gümrük yetkililerinin yanı sıra diğer savunma ajansları da görev aldı. ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada bu operasyonun ülke çapında, dark web üzerinden uyuşturucu ve silah satanlara gizlice yapılan ilk operasyon olduğu kaydedildi.

Ajanlar dark web siteleri üzerinde kara para aklamaya çalışıyor gibi davranarak kripto para satın almak için ABD Doları vermeye çalıştı. Bu noktadan sonra HSI (ABD İç Güvenlik Soruşturmaları) yasa dışı ürünler satan kişileri belirledi. Ülke çapında açılan 90’ın üzerinde baskının ardından tutuklamalar gerçekleşti.

Silahlar, uyuşturucular, altın külçeleri…

Tutuklamaların yanı sıra federal yetkililer aralarında el bombası fırlatıcı bile bulunan silahlar, uyuşturucular ve 3,6 milyon Dolar değerinde nakit para ve altın külçeleri ele geçirdi. Yaklaşık 2 bin Bitcoin ve diğer kripto paralarla birlikte ele geçirilenlerin toplam değeri 20 milyon Dolar’ı buldu.

Yetkililer Bitcoin madenciliği cihazları, bilgisayar ekipmanları, vakum makineleri ve 15 adet hap baskı makinesi de ele geçirdi.

HSI Müdür Yardımcısı Derek Benner “Dark web sürekli değişiyor ve git gide daha karmaşık bir hale geliyor. Bu yüzden yasa dışı ürünleri bu platformda satan kişileri tespit etmek de zorlaşıyor. Ancak bu olayda HSI özel ajanları siber yeraltı dünyasında gezinip yüksek oranda bağımlılık yaratan uyuşturucuları satan kişileri tespit etmeyi başardı.” diyor.

Yetkililer satıcıların Silk Road, AlphaBay, Hansa ve Dream gibi sitelerdeki hesaplarına ulaşarak gerçek kimliklerini belirlediklerini söylediler. Teknolojiye rağmen kolluk kuvvetlerinin dark web’deki kişilerin kimliğini bulmak için elinden geleni yapacağını söylemek mükün.

Kaynak: Mashable

ABD federal yetkililerinin gerçekleştirdiği baskınlarda, dark web'de silah, uyuşturucu ve diğer yasa dışı ürünleri satan 35'in üzerinde kişi yakalandı. Tutuklamaların yanı sıra federal yetkililer aralarında el bombası fırlatıcı bile bulunan silahlar, uyuşturucular ve 3,6 milyon Dolar değerinde nakit para ve altın külçeleri ele geçirdi. Yaklaşık 2 bin Bitcoin ve diğer kripto paralarla birlikte ele geçirilenlerin toplam değeri 20 milyon Dolar'ı buldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği