Firefox otomatik oynayan videoları engelleyecek

Mozilla’dan yapılan açıklamaya göre Firefox web tarayıcısı bu yıl içinde, web sitelerinde otomatik olarak oynamaya başlayan ses ve videoları engelleyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mozilla’dan yapılan açıklamaya göre Firefox web tarayıcısı bu yıl içinde, web sitelerinde otomatik olarak oynamaya başlayan ses ve videoları engelleyecek. Bu özellik Firefox’un masaüstü versiyonu için Firefox 66 sürümünde gelecek. Ayrıca Android için Firefox’ta da aynı özellik kullanıma sunulacak. Her iki uygulamanın da 19 Mart’ta hazır olması planlanıyor.

Mozilla, yeni güncellemenin sitelerde kullanıcı izni olmadan oynayan bütün ses ve video dosyalarını durduracağını söylüyor. Yani içeriğin oynaması için ‘oynat’ butonuna basmanız gerekecek. Yoksa gezindiğiniz web sitesi herhangi bir kesinti olmadan görüntülenebilecek. Görünüşe göre bu engelleme, genellikle video izlemek için kullanılan YouTube ve Netflix gibi siteler için de geçerli olacak.

Otomatik oynatmaya izin verilebilecek

Kullanıcılar diledikleri sitelerin ses ve videoları otomatik olarak oynatmasına izin verebilecek. URL çubuğunun yanında çıkan bir ikon, medyayı otomatik olarak oynatma özelliğinin durdurulduğunu gösterecek. Bu ikona tıklayınca açılan menüden kullanıcılar ayarları değiştirebilecek. Firefox ayrıca kullanıcının mikrofon ve kameraya erişim verdiği sitelerin video oynatmasına da izin verecek. Bu tarz siteler genellikle görüntülü konuşma siteleri olduğu için, sitenin çalışmasının bölünmemesi mantıklı.

Mozilla otomatik olarak oynatılan tüm içerikleri engellemek için bir süredir çalışıyordu. Geçtiğimiz yıl şirket Firefox’un otomatik olarak ses oynatmaya izin vermeyeceğini duyurmuştu. Bunun amacı, siteye girdiğiniz anda oynamaya başlayan sinir bozucu reklamların kullanıcının dikkatini dağıtmasını önlemekti. Google Chrome, Microsotf Edge ve Apple’ın Safari tarayıcısı da otomatik olarak oynayan medyayı kısıtlamak için çalışmalarda bulunmuştu.

Kaynak: Engadget

Firefox, web sitelerine girildiğinde otomatik olarak oynamaya başlayan ses ve video dosyalarını engelleyeceğini açıkladı. 19 Mart’ta masaüstü ve Android sürümlerine yapılacak güncelleme ile ayarlar değiştirilecek. Kullanıcılar dilerse bazı sitelerde videonun otomatik olarak oynamasına izin verebilecek. YouTube ve Netflix gibi video sitelerinde bu ayar daha mantıklı olabilir. Ayrıca Firefox, kullanıcının video ve kameraya erişimine izin verdiği sitelerde de otomatik video oynatmayı engellemeyecek.Yorumunuz: