Firefox da reklam engellemeye hazırlanıyor

Mozilla Firefox; reklam engelleme, ekran görüntüsü alma ve videoları ekranın köşesinde oynatma gibi yeni özellikleri getirmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mozilla geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Firefox için geliştirdiği üç yeni özelliği tanıttı. Bu özellikler arasında YouTube videolarını tarayıcıdan ayırma ve reklam engelleme gibi özellikler var.

Firefox’un başkan yardımcısı Nick Nguyen yaptığı açıklamada “Yeni geliştirdiğimiz üç pilot özelliği tanıtmaktan dolayı gururluyuz. Bu özellikler ekran görüntülerini paylaşmanıza ve düzenlemenize yardımcı olacak, oynatılan videoları ön planda tutacak ve çevrimiçi güvenliğinizi sağlayacak.” dedi.

Pilot uygulama ile veri toplanıyor

Pilot uygulama geçtiğimiz Mayıs ayında tanıtılmıştı. Pilot uygulamanın işleyişi Firefox’a yeni özellikler eklenmeden önce bu özellikler hakkında geri bildirim alarak veri toplama esasına dayanıyor.

Bu üç yeni özellikten ilki, ekran görüntüsünü kaydetmeye yarayan ‘Page Shot’. Bu özellik sayesinde daha önceden kaydedilmiş görüntüler arasında arama da yapılabiliyor. Firefox’un üst kısmında ufak bir şekilde YouTube ve Vimeo videolarını oynatan özelliğin adı ise ‘Min Vid’.

Siteler peşinizi bırakacak

Son olarak ‘Tracking Protection’ adlı özellik ise Firefox’un halihazırda var olan Private Browsing özelliği üzerinden geliştirildi. Tracking Protection’ın sayfalardaki reklamları, analiz yapan araçları ya da hangi sitelere girdiğinizi takip edebilen Facebook veya Twitter gibi sitelerin paylaşım butonlarını engelleyebiliyor. Mozilla Tracking Protection özelliğini 2015’in Kasım ayında geliştirmişti.

Tracking Protection’ı test eden Mozilla, bu özelliği Firefox’a ekleyebileceklerinin sinyallerini vermiş oldu. Bu özellik varsayılan seçenek olarak ya da tercihen kullanılabilecek. Böylece Firefox reklam engelleyen popüler tarayıcılar kategorisinde Opera’nın yanında yerini alabilir. Diğer popüler tarayıcılar Google Chrome ve Microsoft Edge ise eklenti kullanılarak reklamları engelleyebiliyor.

Firefox kullanıcıları pilot uygulamayı tarayıcının sitesinden indirebiliyor.

Kaynak: Computer World

En popüler web tarayıcılarından birisi olan Mozilla Firefox, pilot çalışma çerçevesinde üç yeni özellik deniyor. Bu özelliklerden ilki Page Shot adı verilen ekran görüntüsü alma uygulaması. Min Vid adlı bir başka uygulama ise Youtube ve Vimeo videolarını ekranın köşesinde, sayfadan bağımsız olarak görüntülemeyi sağlıyor. Son olarak Tracking Protection adı verilen özellik sayesinde web sitelerinin çevrimiçi hareketlerinizi takip etmesi ve reklam göstermesi engellenebiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği