Firefox artık otomatik oynayan ses ve videoları engelliyor

Firefox'un 66. versiyonuyla birlikte artık internet siteleri videoları ve ses dosyalarını otomatik olarak oynatamayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mozilla Firefox tarayıcısının 66. versiyonunu kullanıma sundu. Yeni versiyonda genel teknoloji güncellemeleri ve hata düzeltmelerinin yanı sıra, internette dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu durumları önleyen bir dizi özellik de bulunuyor.

Bu güncelleme ile birlikte Firefox artık bir siteye girdiğinizde otomatik olarak oynamaya başlayan ses ve videoları durduruyor. Eğer video sessiz bir şekilde oynuyorsa Mozilla videoya müdahale etmiyor. Ancak bir site size ilgilenmediğiniz konularda sesli videolar izletmeye başlıyorsa tarayıcı bu videoları durduruyor. Videoyu izlemek isterseniz üzerindeki oynat butonuna basmanız yeterli. Ayrıca video oynatmasında sorun görmediğiniz siteleri beyaz listeye alarak bu engelden muaf bırakabiliyorsunuz.

Geç yüklenen görseller sayfanın düzenini değiştirmeyecek

Günümüzde internet kullanımının en sinir bozucu noktalarından birisi de sayfa yüklendikten sonra yüklenmeye devam eden ve sitedeki içeriklerin yerini değiştiren görseller. Yavaş yüklendiği için sayfanın düzenini değiştiren bu görseller artık Firefox’ta metinlerin yerini değiştirmeyecek. Böylece birkaç cümle okuduktan sonra sayfanın kayması gibi bir sorun yaşanmayacak.

Güncellemedeki diğer yeni özellikler ise birden fazla sekmede arama yapabilme, gizli modda gezinmenin iyileştirilmesi ve daha net güvenlik uyarıları. Ayrıca Windows Hello ile web doğrulaması desteği de Firefox 66 ile birlikte kullanıma sunuluyor. Güncelleme ile birlikte eklenti deneyimi de geliştiriliyor. Artık sayfaların eklenti ayarlarını tek bir dosyada depolamasıyla birlikte sayfalar daha hızlı bir şekilde yüklenecek. Eskiden her bir eklenti için ayrı bir dosya açılıyordu.

Kaynak: TechCrunch

Mozilla Firefox tarayıcısının 66. versiyonunu kullanıma sundu. Yeni versiyonda genel teknoloji güncellemeleri ve hata düzeltmelerinin yanı sıra, internette dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu durumları önleyen bir dizi özellik de bulunuyor. Bu güncelleme ile birlikte Firefox artık bir siteye girdiğinizde otomatik olarak oynamaya başlayan ses ve videoları durduruyor. Ayrıca geç yüklenen görseller artık sayfa düzenini değiştirerek okuduğunuz yeri kaybetmenize sebep olmayacak. Son olarak, Firefox 66 ile birlikte artık tüm eklentilerin ayarları tek bir dosyada toplanacak. Böylece siteler daha hızlı yüklenebilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği