Firefox, kullanıcılarını Facebook’tan koruyacak

Mozilla'nın yeni Firefox eklentisi Facebook Container, Facebook kimliğinizi web'in geri kalanından gizlemenizi sağlayarak veri güvenliği konusunda kontrol sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mozilla, Facebook hesabını silmek istemeyen ama aynı zamanda Facebook’un verilerinin ne kadarına eriştiği konusunda kontrol sahibi olmak isteyen kullanıcılar için yeni bir Firefox eklentisi sunuyor. ‘Facebook Container’ adlı yeni eklenti, Facebook kimliğinizi web’in geri kalanından ayırıyor. Bu, Facebook’un size hedeflenmiş reklam göstermek için diğer web aktivitelerinizi kullanamayacağı anlamına geliyor.

Eklentiyi kurduğunuzda Facebook çerezlerinizi siliyor ve sosyal ağdan çıkış yapmanızı sağlıyor. Facebook’a bir sonraki girişinizde sayfanın kenarları mavi bir sekmede açıldığını görüyorsunuz.

 

Facebook’u normalde olduğu gibi kullanmaya devam ediyorsunuz. Ancak eğer sizi Facebook’un dışına yönlendirecek bir bağlantıya tıklarsanız, URL o mavi sekmenin dışında yükleniyor. Benzer şekilde, diğer tarayıcı sekmelerindeyken bir ‘Facebook’ta paylaş’ butonuna tıklarsanız paylaşımlar da Facebook Container’da yükleniyor. (Ancak bu durumda o paylaşımı hangi siteden yaptıysanız bunun bilgisi Facebook’a gönderiliyor.)

Ayrıca, Facebook bilgilerinizle üçüncü parti uygulamalara giriş yapamayabilirsiniz ve Facebook dışındaki sitelerde gördüğünüz gömülü Facebook yorum bölümü ve beğen butonları da çalışmayabilir. Firefox Frontier blog “Eklenti, Facebook’un Facebook dışındaki web sitelerinde yaptığınız aktiviteleri Facebook kimliğinizle ilişkilendirmesini engelliyor. Dolayısıyla alıştığınızdan daha farklı bir tecrübeyle karşılaşabilirsiniz.” diyor.

Hatta Facebook’un dışına çıktığınızda Facebook kullanımınızın aslında ne kadar fazla olduğunu fark etmek sizi şaşırtabilir.

Facebook platformu ile site dışı reklamcılık ağı, kullanıcı o an Facebook’ta olmasa bile diğer sitelerin ve uygulamaların kişinin Facebook verilerine erişmesine izin veriyor. Bunu yapan tek şirket Facebook değil tabii ki  ancak veriyi kötüye kullanma konusunda kötü şöhret kazanan isim Facebook. Yani Mozilla’nın zamanlaması son derece mantıklı.

Mozilla, mahremiyet ve güvenliği yönetme araçlarına duyulan tüketici talebi doğrultusunda, son birkaç yıldır geliştirdiği teknolojiye dayandırdığı Facebook Container eklentisiyle ilgili çalışmalarını hızlandırarak hizmete sunmuş oldu. Günümüzde bu konularla ilgili tüketicilere yardımcı olan başka araçlar da var. Örneğin şu anda Cliqz’e ait olan izlenme koruması eklentisi Ghostery, reklam engelleyiciler ve daha birçoğu bu araçlara örnek gösterilebilir. Ancak Mozilla’nınki gibi tek amaçlı araçlar, Facebook hesaplarını silmek gibi sert bir hamlede bulunmak istemeyen insanların veri paylaşma aktivitelerini kısıtlamalarına izin verdiği için oldukça faydalı olabilir.

Facebook Container eklentisini buradan indirebilirsiniz.

Kaynak: Tech Crunch

Mozilla, Facebook hesabını silmek istemeyen ama aynı zamanda Facebook'un verilerinin ne kadarına eriştiği konusunda kontrol sahibi olmak isteyen kullanıcılar için yeni bir Firefox eklentisi sunuyor. 'Facebook Container' adlı eklenti, Facebook kimliğinizi web'in geri kalanından ayırıyor. Eklentinin normal Facebook tecrübesinden ayrıldığı bazı noktalar da var tabii ki ancak mahremiyet ve güvenliği yönetme araçlarına duyulan tüketici talebi doğrultusunda geliştirilen Facebook Container Facebook hesabını silmek gibi sert bir hamle yapmak istemeyen insanların veri paylaşma aktivitelerini kısıtlamalarına izin verdiği için oldukça faydalı olabilir.

4 Yorum

  • Bu saatten sonra Facebook bitmiştir gözümde. Eğer olur da yolum düşerse bu eklenti aracılığıyla girerim ancak Facebook’a. Teşekkür ederiz böyle bir gelişmeden bizleri haberdar ettiğiniz için. İyi günler :)

  • Çok komik bir şey olmuş zaten ABD yasaları gereğince istedikleri şekilde gizli kapaklı istedikleri kişinin herşeyine erişme yetkileri var. Burada “Facebook bitmiştir gözümde” demekte bir ayrı komedi.

  • bu günkü dersimizde aylık 2 milyar kullanıcı sayısına ulaşmış şirketlerinin başlarının nasıl belaya girebileceğini de görmüş olduk..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği