Fintek şirketlerinin finansal suç ile mücadelesi

MarketInvoice CEO'su Anil Stocker
Birleşik Krallık'ta fintek şirketleri, suçla mücadele konusunda geliştirdikleri yöntemleri paylaşacakları bir fintek suç merkezi kurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde bankalar yerine, finans tabanlı girişimler aracılığıyla, geçmişte hiç olmadığı kadar fazla para aktarım işlemi yapılıyor. Monzo ile yapılan bankacılık işlemleri, TransferWise ile gönderilen paralar ya da MarketInvoice üzerinden yönetilen nakit miktarı her geçen gün artıyor.

Ancak tüm bu büyük finansal değişimlerle birlikte, suçlular da kendileri için yeni fırsatlar görüyor. Kara para aklama, terörist örgütlerin fonlanması, rüşvet, yolsuzluk, vergi kaçırma ya da finansal pazar manipülasyonu gibi pek çok suç, finans girişimleri aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Bu suçları tespit etmek için her kuruluşun kendine göre yöntemleri var ancak hiçbiri tek başına yeterli değil. Bu sebeple şirketler suçla mücadele için güçlerini birleştirme kararı aldı.

Finans suçlarıyla mücadele

Geçtiğimiz hafta Monzo, TransferWise, MarketInvoice, Rate Setter, Revolut ve diğer 10 finans şirketi, Birleşik Krallık Fintek Finansal Suç Merkezi‘ni kurdu. Bu merkezin kurulmasının amacı, bu grupların suç tespiti için kullandığı yöntemleri birbiri ile paylaşarak finansal suçlarla daha iyi mücadele edilmesi.

MarketInvoice CEO’su Anil Stocker “Fintek işletmeleri günümüzün sorunlarını çözmek için teknolojik çözümler üretiyor. Bu amaç doğrultusunda finansal suçla mücadele için hepimizin yeteneklerini artırması gerekiyor.” diye konuştu. Böylece müşterilerin parasının daha güvenli bir şekilde korunması amaçlanıyor.

Kaynak: The Memo

Geçtiğimiz hafta Monzo, TransferWise, MarketInvoice, Rate Setter, Revolut ve diğer 10 finans şirketi, Birleşik Krallık Fintek Finansal Suç Merkezi'ni kurdu. Bu merkezin kurulmasının amacı, bu grupların suç tespiti için kullandığı yöntemleri birbiri ile paylaşarak finansal suçlarla daha iyi mücadele edilmesi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği