Finlandiya, vatandaşlarına yapay zekayı ‘öğretmek’ istiyor

Finlandiya'da nüfusun yüzde 1'ini, yapay zeka hakkında bilgilendirmek için internet üzerinden eğitim veren bir proje başlatıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka süper güçlerinin döneminde Finlandiya’nın ABD ya da Çin ile mücadele etmesi pek mümkün değil. Bu yüzden bu kuzey Avrupa ülkesi farklı bir yol izlemeye karar verdi. Ülkede nüfusun yüzde 1’ini, yani 55 bin kişiyi, yapay zeka hakkında bilgilendirmek için bir proje başlatıldı. Proje hedefine ulaştığında, daha fazla insanın da yapay zeka hakkında bilgilendirilmeye devam edilmesi planlanıyor. Bu proje, Finlandiya’nın teknolojiyi uygulama ve kullanma alanında liderlik hedeflerinin bir parçası.

Vatandaşlar internet üzerinden, hiçbir programlama deneyimi olmayan kişiler için hazırlanmış kurslara katılıyor. Devlet bu uygulamayı şimdi tüm ülkeye yaymak istiyor. Aralık ayının ortasında toplamda 10 bin 500 kişi kursu tamamlamıştı. Bunlara Finlandiya sınırları dışında yaşayan 4 bin kişi de dahil. 250’den fazla şirket de çalışanlarının bir kısmını ya da tamamının bu kursu almasını sağladı.

Finlandiyalı çalışanların yeteneklerini geliştirme çabasının altında aslında vatandaşların demokratik kararlarını bilinçli şekilde yapabilmesi düşüncesi yatıyor. Kursu geliştiren Helsinki Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümünden Doçent Doktor Teemu Roos, seçmenlerin ülkenin yapay zekaya nasıl yatırım yapması gerektiği ve bu teknolojinin düzenlenmesi konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini söylüyor.

Dünyaya örnek olabilir

Bu strateji dünyadaki diğer ülkelere de örnek olabilir. Oxford Üniversitesinin ABD’de yaptığı bir araştırmaya göre, birçok ABD vatandaşı, Facebook’un yüz etiketleme teknolojisi ya da Netflix’in öneri motorunun altında çalışan algoritmaların doğası hakkında fikir sahibi değil. Geçtiğimiz yıl Mark Zuckerberg Kongre önünde ifade verirken kongre üyelerinin sorduğu sorulara bakıldığında, yasaları koyan kişilerin de konu hakkında yeterince bilgili olmadığı görülüyor. Konu yeterince anlaşılmazsa ülkeler bu teknolojiyi yanlış şekilde düzenleyerek inovasyonun önünü kesebilir ya da ortaya çıkacak kötü sonuçları engelleyemeyebilir.

Küresel yapay zeka ekonomisinde konumunu belirleyebilmek için Finlandiya liderliği bir başka şekilde ele almak istiyor: diğer ülkelere yapay zeka devrimine daha fazla nasıl katılabileceklerini göstererek. Şimdi Finlandiya’yı takip edip etmemek diğer ülkelerin elinde.

Kaynak: Technology Review

Finlandiya'da nüfusun yüzde 1'ini, yapay zeka hakkında bilgilendirmek için internet üzerinden eğitim veren bir proje başlatıldı. Projenin amacı hem yapay zeka ekonomisine insanları dahil etmek hem de seçmenlerin bu yeni teknoloji hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak. Böylece demokratik haklarını kullanan seçmenlerin daha bilinçli şekilde oy verebilmesi sağlanacak. Finlandiya'nın bu projesinin diğer ülkelere de örnek olabileceği ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği