Finlandiya hapishanelerinde mahkumlar yapay zeka eğitiyor

Vainu adlı şirket Finlandiya'daki mahkumlara yapay zekayı eğitmek için makale okumaları karşılığında ödeme yapıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Finlandiya’da Vainu adlı bir şirket hapisteki mahkumları, yapay zekayı geliştirmek için kullanıyor. Mahkumlar çeşitli metinler okuyarak bu metinlerin ne ile ilgili olduğunu belirliyor. Yapay zeka örneğin bir metnin Apple şirketi ile mi yoksa meyve olan ‘apple’ (elma) ile mi ilgili olduğunu ayırt etmekte zorlanabiliyor. Mahkumlar bu metinleri sınıflandırma konusunda yapay zekaya yardımcı olarak para kazanıyor.

İş imkanı mı, emek sömürüsü mü?

Vainu bu işin mahkumların kendilerini geliştirmesine ve rehabilitasyon sürecine katkısı olduğunu iddia ediyor. Ancak Los Angeles Kaliforniya Üniversitesinden Sarah T. Roberts, bu görevin kendini tekrar eden, sıkıcı ve basit bir görev olduğunu, mahkumları eğitmek ya da yeteneklerini geliştirmek adına herhangi bir katkı sağlamadığını düşünüyor. Uzmanlar mahkumların ucuz iş gücü olarak kullanıldığını ve emeklerinin sömürüldüğünü dile getiriyor.

San Diego Kaliforniya Üniversitesinden Prof. Lilly Irani de bu işin herhangi özel bir yanı bulunmadığını, yapay zeka ile ilgili oluşturulan heyecanın bu gibi işleri olumlu bir deneyimmiş gibi göstermek için kullanıldığını dile getiriyor.

Hapishaneler için ideal

Hapishaneler için ise makale incelemek, mahkumlara verilebilecek ideal bir iş. Mahkumlar genellikle metal işçiliği gibi fiziksel güç gerektiren ağır işlerde kullanılıyor. Ancak bu gibi işlerde, çalışma aletleri birer silah olarak kullanılabildiği için mahkumların eline bu aletleri vermek çok da güvenli değil. Yapay zeka eğitimi için ise sadece bir bilgisayar ve okuma yazma bilmek gerekiyor. Bu, hem hapishane için düşük masraflı hem de güvenlik açısından düşük riskli bir işlem.

Vainu aslında bu işi özel sektörde de yaptırıyordu ancak yapay zekayı Fince makaleler konusunda eğitmek için yeterince çalışan bulamadı. Amazon’un The Mechanical Turk adlı servisi, bu gibi işleri yapıp ek gelir kazanmak isteyen kişilere hizmet veren bir platform. Vainu da bu platformdan faydalanıyordu. İngilizce kaynaklar için ideal olan The Mechanical Turk, Fince kaynaklarda ise oldukça yetersiz kalıyor. Çünkü Fince makaleleri buradan sınıflandıran çok az kişi var. Vainu bu yüzden işi, Fince konuşan birçok kişiye rahatlıkla erişebileceği hapishanelere yönlendirmeye karar verdi. Mahkumlar, yaptıkları iş için The Mechanical Turk üzerinden kazanacakları paraya yakın bir para kazanıyorlar. Ancak bu platformda saatte ortalama 2 Dolar para kazanılabiliyor. Bu da ABD ya da Avrupa standartlarına göre oldukça düşük bir rakam.

Kaynak: The Verge

Finlandiya'da Vainu adlı bir şirket hapisteki mahkumları, yapay zekayı geliştirmek için kullanıyor. Mahkumlar çeşitli metinler okuyarak bu metinlerin ne ile ilgili olduğunu belirliyor. Yapay zeka örneğin bir metnin Apple şirketi ile mi yoksa meyve olan 'apple' (elma) ile mi ilgili olduğunu ayırt etmekte zorlanabiliyor. Mahkumlar bu metinleri sınıflandırma konusunda yapay zekaya yardımcı olarak para kazanıyor. Ancak uzmanlar işin sıkıcı olduğunu ve kazanılan paranın çok düşük olduğunu belirterek bu işi emek sömürüsü olarak yorumluyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği