Felçliler için beyin implantı

BrainGate2 adlı elektrot dizisi sistemi sayesinde boyundan aşağısı felçli üç kişi, sıradan bir tableti kullanarak internette gezindi ve alışveriş yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Boyundan aşağısı felçli üç kişi, BrainGate2 adlı elektrot dizisi sistemi sayesinde, sıradan tabletleri kullanarak arkadaşlarına mesaj gönderme, internette gezinme ve müzik dinleme işlerini başarıyla gerçekleştirdi. Bu bulgular benzer nörolojik hastalıklar, sakatlıklar ya da uzuv kaybı yaşayan kişilerin hayatını kolaylaştırma konusunda önemli bir rol oynayabilir.

Sistem, beyne yerleştirilen mikro elektrot sistemi sayesinde, bir uzvu hareket ettirmek için gönderilen nöron sinyallerini yorumluyor. Deneyde yer alan üç kişinin motor korteksi üzerine yerleştirilen elektrotlar, kişilerin beyninden, ekrandaki imleci hareket ettirmeye çalışma sinyallerini algılayarak bu sinyalleri, tablete kablosuz olarak bağlanan sanal bir fareye gönderdi.

Düşünce gücüyle tableti kullandılar

Katılımcılar sadece bir hareketi düşünerek internette gezinme ve mail gönderme gibi işleri gerçekleştirdi. Bir katılımcı internetten gıda siparişi verdi ve dijital bir piyanoyu çaldı. Katılımcı “Tablet benim için bir alışkanlık haline geldi, algılamak çok kolay.” diyor. Sistem sayesinde katılımcılardan ikisi birbiriyle gerçek zamanlı olarak sohbet etmeyi de başardı.

Tabii ki beyin-bilgisayar arayüzü teknolojileri bir süredir hayatımızda yer alıyor. Bu çalışma hakkındaki en önemli fark ise BrainGate2 sayesinde, sıradan bir tabletin hiçbir düzenleme yapılmadan kullanılabilmesi. Küçük düzenlemeler yapıldığında ise kullanıcıların erişim kabiliyeti çok fazla artıyor.

Bazı özelliklere erişim daha zor oldu

Çalışma raporuna göre katılımcılar kullanıcı arayüzünü rahatlıkla kullandı. Tabletlerde sıklıkla kullanılan tıklayıp sürükleme ya da çoklu dokunma gidi özellikler bu çalışmada kullanılamamasına rağmen kullanıcılar deneyimlerinde çok fazla problem yaşamadı. Bu özelliklerin eksiklikleri görüntüyü yukarı aşağı kaydırma gibi bazı uygulamaların gerçekleştirilememesine sebep oldu. Bazı özellikler, Android işletim sisteminin erişilebilirlik ayarları ve üçüncü parti erişilebilirlik uygulamaları kullanılarak, katılımcılar için aktif hale getirildi. Klavyede yapılan düzenlemeler kullanıcıların yazı yazma hızını artırdı.

Elde edilen bulgular, beyin implantı sayesinde iletişim, hareket ve bağımsızlık gibi konularda normalde çok kısıtlı imkanlara sahip kişilerin, kendilerine özel düzenlenmemiş ekipmanları da kolaylıkla kullanabileceğini gösterdi. Bu gelişme dünya genelinde bu tarz kısıtlamalarla mücadele eden insanların hayatlarına oldukça olumlu etki edebilir.

Kaynak: Engadget

Boyundan aşağısı felçli üç kişi, BrainGate2 adlı elektrot dizisi sistemi sayesinde, sıradan tabletleri kullanarak arkadaşlarına mesaj gönderme, internette gezinme ve müzik dinleme işlerini başarıyla gerçekleştirdi. Bu bulgular benzer nörolojik hastalıklar, sakatlıklar ya da uzuv kaybı yaşayan kişilerin hayatını kolaylaştırma konusunda önemli bir rol oynayabilir.2 yanıt

  1. Samet Bilen avatarı
    Samet Bilen

    Upgrade filmi gibi yani

  2. Mertcan Köse avatarı
    Mertcan Köse

    Sadece hastalar için değil sağlıklı insanlar içinde çok kullanışlı bir araç. Gelecek heyecan verici…

Yorumunuz: