Facebook sizi fanusunuzdan çıkarmayı deneyecek

Facebook kullanıcılarına haber gönderileri gösterirken daha fazla alternatif sunmak adına yeni bir güncelleme yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çoğu insan Facebook’un kendilerine genellikle kendi kişisel görüşleriyle ya da değerleriyle ilgili gönderileri gösterdiğine inanıyor. Facebook’taki ‘Haber Akışı’ kişisel bir şey, o yüzden görmek istemediğiniz gönderileri engellemek oldukça kolay. Filtre baloncuğu olarak da adlandırılan bu durum, bazılarına göre geçtiğimiz yıl ABD’de yapılan başkanlık seçimleri zamanında, Facebook’ta sahte haberlerin hızlı bir şekilde yayılmasının da sebebi.

Facebook bu durumu düzeltmek istiyor. En azından haber akışımızdaki gönderileri okurken bize daha fazla seçenek sunmak istiyor. Dün yapılan bir güncelleme ile birlikte, Facebook artık haber akışınızda gündemdeki bir konuyu gösterirken altında farklı kaynaklarda yayınlanan benzer haberleri de gösterecek.

Örneğin ana sayfanızda New York Times’ta yayınlanan Suriye’yle ilgili bir haber görebilirsiniz ve Facebook benzer haberler için Wall Street Journal, Washington Post veya Fox News gibi başka kaynaklardan da haberler gösterebilir. Facebook’ta zaten bu tarz bir özellik var ama sadece orijinal gönderideki haberi okursanız diğer haberler gösteriliyor. Yani bu örnekte, haberi sadece New York Times’tan okuyunca diğerlerinin de gösterilmesi anlamına geliyor. Artık Facebook bunu, haberi okumadan yapacak.

Yayıncılar hoşlanmayabilir

Facebook bu güncellemenin amacının kullanıcılarına alternatif haber kaynakları sunmak olduğunu söylüyor. Bu durum biz kullanıcılar için oldukça faydalı görünse de aynı şeyi yayıncılar için söylemek mümkün olmayabilir. New York Times kendi haberinin hemen altında rakiplerinin haberlerinin gösterilmesinden hoşlanmayabilir.

Kaynak: Recode

Facebook, kullanıcılarına haber gönderileri gösterirken daha fazla alternatif sunabilmek adına bir güncelleme yaptı. Bu güncellemeye göre örneğin haber akışınızda New York Times’ta Suriye ile ilgili yayınlanan bir haber görürseniz hemen alt tarafında da Washington Post veya Fox News gibi farklı haber kaynaklarından benzer haberler göreceksiniz.

1 Yorum

  • İlk bakışta kullanıcı için yararlı bir değişiklik olarak gözüküyor ama sosyal medyada da haberciliğin tek elde toplanmasına sebeb olabilir.
    Facebook’un önerdiği haber kaynaklarını nasıl seçtiği çok önemli.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği