Facebook’tan ayrımcı reklamlar için filtre çalışması

Facebook, konut, istihdam ve kredilerle ilgili reklamları, platformdaki geçmiş ayrımcı reklamcılık uygulamalarına yönelik çok sayıda sivil hak savunucuları grubu ile yasal bir çözümün bir parçası olarak düzenleme yapıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapılacak olan anlaşmanın bir parçası olarak, Facebook 5 milyon dolar ödeyecek ve konut, istihdam ve kredi ile ilgili reklamverenlerin, ırk, cinsiyet, din, yaş ve benzeri özelliklere dayanan belirli insan gruplarını hedeflemekten – veya hedeflemekten kaçınmak için – tasarlanan yeni protokolleri imzalayacak. Facebook, reklamverenlerin konut, istihdam ve kredi için reklam yayınlarken kullanabilecekleri hedefleme türünü sınırlandırdı. Bu kategoriler ayrımcılığı önlemek için federal yasalarla korunuyor.

Örneğin, reklamverenler posta kodlarını kullanarak bu tür reklamları artık hedefleyemez. Bunun yerine, bir konut veya iş fırsatı alanı çevresinde yalnızca en az 15 mil yarıçapında hedef alabilirler.

Facebook, Salı günü yaptığı açıklamada, “Politikalarımız zaten reklamverenlerin ayrımcılık yapmak için araçlarımızı kullanmalarını yasaklıyor” demişti ve “Irk, etnik köken, cinsel yönelim ve din gibi korunan sınıflarla ilgili binlerce kategoriyi kaldırdık. Ama daha iyisini yapabiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Facebook, reklamverenlerin konut, iş bulma ve kredi kampanyaları yürütmeleri için tamamen yeni bir reklam platformu oluşturacağını ve platformda yayınlanmakta olan tüm konut reklamlarını herkesin arayabileceği ve inceleyebileceği bir portal inşa ettiğini belirtti.

2016 yılında, ProPublica’nın bir raporu, reklamverenlerin Facebook’ta Adil Konut Yasası’nı ihlal eden karmaşık hedefleme araçlarını nasıl kullanabileceği hakkındaki ilk soruları ortaya koydu. Teknik olarak belirli bir ırk olarak tanımlanmayan, ancak Kızılderili, Afrikalı Amerikan ve Hispanik gibi belirli ırklarla uyumlu çıkarları paylaşan insanları, belirli “etnik yakınlıkları” olan hedefleri dışlamak mümkündü.

Rapor, konut, istihdam ve kredi reklamverenlerinin belirli insan gruplarına fırsatlar göstermekten kaçınabileceğine dair endişelere yol açtı.

O zamandan beri, Facebook hassas reklamcılık kategorilerini hedefleyen etnik yakınlıkları ortadan kaldırmak da dahil olmak üzere değişiklikler uyguladı. Ayrıca, reklam platformunda, reklamverenlerin ayrımcılık karşıtı reklam yasalarına uyacaklarını onaylamalarını gerektiren yeni bir uyarı oluşturdu.

2017’de ProPublica ve New York Times, istihdam reklamlarının belirli yaş gruplarına karşı ayrımcılık yapılması hedeflenebileceğini ve geçen yıl yalnızca erkeklere yönelik işleri hedef alan işverenlerin raporları olduğunu bildirdi. Bu değişiklikler, konut, istihdam ve kredi reklamları için cinsiyet ve yaş hedefleme kategorilerini de ortadan kaldırıyor.

Reklam reformları, Ulusal Adil Konut İttifakı, Amerika İletişim İşçileri ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nden gelen şikayetleri içeren çok sayıda vaka ile ilgili olarak yapılan bir Facebook anlaşmasının bir parçasıydı. Facebook, bu gruplara ve diğer sivil haklar savunucularına ileriye dönük ayrımcılık potansiyeli için sistemlerini test etme erişiminin devam edeceğini söyledi.

Kaynak: AdAge

Facebook 5 milyon dolar ödeyecek ve konut, istihdam ve kredi ile ilgili reklamverenlerin, ırk, cinsiyet, din, yaş ve benzeri özelliklere dayanan belirli insan gruplarını hedeflemekten - veya hedeflemekten kaçınmak için - tasarlanan yeni protokolleri imzalayacak. Facebook, reklamverenlerin konut, istihdam ve kredi için reklam yayınlarken kullanabilecekleri hedefleme türünü sınırlandırdı. Bu kategoriler ayrımcılığı önlemek için federal yasalarla korunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği