”Facebook ve Google, kullanıcıları manipüle ediyor”

Eski girişimci Roger McName, Facebook ve Google'ın kullanıcılarından topladığı verileri insanların davranışlarını değiştirmek için kullandığını iddia etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un erken dönem yatırımcılarından Roger McName, Facebook ve Google’ın kullanıcılarını manipüle ettiklerini iddia etti. Eski girişimci yeni Silicon Valley eleştirmeni McName, ‘’ kullanıcı davranışlarını etkilemek konusunda Çin’le yarışmak zorunda değiliz’’ diyerek, Facebook ve Google’ın tüketicileri kendilerinden daha iyi tanıdıklarını da ekledi.

Facebook ve Google, Çin’i taklit ediyor

Facebook ve Google’ın Çin hükümetinin stratejilerinden ilhamla, davranış manipülasyonunu bir teknik olarak kullandıklarını söyleyen McName, ‘’Çin’in teknoloji konusunda çok net bir stratejisi var. Sosyal kredi dedikleri bir yöntem izliyorlar ve vatandaşları hükümetin istediği şekilde yönetiyorlar,” dedi.

Şirketlerin kişiye özel reklam stratejisinin de kullanıcıları çok yakından tanımalarının bir sonucu olduğunu söyleyen McName, Facebook ve Google’ın kullanıcular hakkında çok fazla veri topladığını ve bu şekilde insanları uzaktan yönetebildiklerini iddia etti.

Kaynak: CNBC

Facebook’un erken dönem yatırımcılarından Roger McName, Facebook ve Google’ın kullanıcılarını manipüle ettiklerini iddia etti. Eski girişimci yeni Silicon Valley eleştirmeni McName, ‘’ kullanıcı davranışlarını etkilemek konusunda Çin’le yarışmak zorunda değiliz’’ diyerek, Facebook ve Google’ın tüketicileri kendilerinden daha iyi tanıdıklarını da ekledi. Facebook ve Google’ın Çin hükümetinin stratejilerinden ilhamla, davranış manipülasyonunu bir teknik olarak kullandıklarını söyleyen McName, ‘’Çin’in teknoloji konusunda çok net bir stratejisi var. Sosyal kredi dedikleri bir yöntem izliyorlar ve vatandaşları hükümetin istediği şekilde yönetiyorlar,’ dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği