Facebook posta kartına dönüş yapıyor

2016’daki ABD başkanlık seçimlerinde yaşanan Rus müdahalesi gibi bir durumla yeniden karşılaşmak istemeyen Facebook, farklı bir önlem almaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir Facebook yöneticisi, yabancı kişilerin ABD seçimlerini etkilemek için reklam satın almasını engellemek üzere, şirketin kağıt posta kartları kullanacağını açıkladı. 2016’daki başkanlık seçimleri öncesinde yaklaşık 10 milyon ABD vatandaşı, kendilerini Rusya’nın kapsamlı propaganda kampanyasına yönlendiren linkleri içeren reklamlara maruz kalmıştı.

Bunun tekrarlanmasını engellemek için Facebook reklam verenlere, üzerinde bir kod bulunan kartları posta yoluyla gönderme kararı aldı. Facebook Küresel Politika Programları Yöneticisi Katie Harbath “Bu kodu, ABD’de yaşadığınızı kanıtlamak için kullanacaksınız.” diyor. Harbath’ın yorumları hükümet yetkililerinin hafta sonu gerçekleştirdiği bir konferansta geldi ve Reuters tarafından yayımlandı.

Ancak Harbath’a göre bu program sadece belirli adayların adını içeren reklamlarda uygulanacak. Böyle bir uygulama, programın hedeflenen etkiye ulaşmasını engelleyebilir. Çünkü sosyal medyada seçimlere yönelik yapılan çalışmalar genellikle bir adayı desteklemekten ziyade, ideoloji ve kimlik gibi konularda hoşnutsuzluk yaratarak daha geniş kitleleri etkilemek için gerçekleştiriliyor.

Kasım ayından önce uygulanacak

Bir diğer sorun da bu planın, reklam verenlerin vatandaşlık durumunu hedef almaması. ABD’de daimi oturma izni bulunan yeşil kart sahibi kimselerin siyasi kampanyalara destek verme izni bulunuyor ancak ABD vatandaşı olmayanların, seçimi etkilemek amacıyla reklam yapması ya da herhangi bir şekilde para harcaması yasalara aykırı. Bu kişilerin ABD’de bir adresinin olması da önemli değil.

Facebook, bu hamlenin, platformun insanları kandırmak amacıyla kullanılmasının önüne geçmek için atılan adımlardan sadece birisi olduğunun altını çiziyor. Harbath programın tam olarak ne zaman uygulamaya gireceğini açıklamadı. Ancak Kasım ayındaki kongre seçimlerinden önce uygulamanın başlayacağını belirtti.

Kaynak: Fortune

Facebook Küresel Politika Programları Yöneticisi Katie Harbath, yabancı kişilerin ABD seçimlerini etkilemek için reklam satın almasını engellemek üzere kağıt posta kartları kullanacaklarını açıkladı. Facebook, reklam verenlere üzerinde bir kod bulunan kartları posta yoluyla gönderecek. Kişiler bu kodu kullanarak ABD’de yaşadıklarını kanıtlayacak. Ancak Harbath’a göre bu program sadece belirli adayların adını içeren reklamlarda uygulanacak. Böyle bir uygulama, programın hedeflenen etkiye ulaşmasını engelleyebilir. Çünkü sosyal medyada seçimlere yönelik yapılan çalışmalar genellikle bir adayı desteklemekten ziyade, ideoloji ve kimlik gibi konularda hoşnutsuzluk yaratarak daha geniş kitleleri etkilemek için gerçekleştiriliyor.Yorumunuz: