Facebook, artırılmış gerçeklik için beyin implantları üzerinde çalışıyor

Facebook, klavye kullanmadan beyin gücümüzle yazı yazmamızı sağlayacak bir cihaz üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, 2017 yılında düzenlediği bir konferansta, kişinin beyin dalgalarını okuyarak mesaj ya da e-posta yazmasını sağlayan bir teknoloji üzerinde çalıştığını, bu teknoloji sayesinde yazılması gereken cümleleri düşünerek klavye kullanmaya gerek kalmadan yazabileceğimizi açıklamıştı.

İki yılın ardından projeyle ilgili bir gelişme yaşandı. Facebook, Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılara sermaye sağladığını açıkladı. Araştırmacılar, elektrotlar vasıtasıyla kişinin konuşmasını çözen bir cihaz prototipi üzerinde çalışıyor. Cihaz, kişi bir cümle ya da kelimeyi düşündüğü anda daha sesli şekilde söylemeden beyin sinyallerine bakarak tahminde bulunmaya çalışıyor. Yapılan denemelerde, katılımcıların bir dizi soruya basit cevaplar vermeleri istendi. Daha sonra elektrotların okumaları kişinin gerçek cevaplarıyla karşılaştırıldı. Sonuçların hatasızlık oranı yüzde 76 idi. Ancak Beyin Cerrahisi Profesörü Edward Chang, sistemin şu an için pek başarılı olmadığını söylüyor.

Projeyle ilgili fazla detay vermeyen Facebook, bu sene sonuna kadar bir demo yapmayı planladığını söyledi. Beyin okuma cihazları üzerinde çalışan tek şirket Facebook değil. Elon Musk’ın NeuraLink şirketi de bu teknolojiyle uğraşıyor. Musk’ın hedefi, önümüzdeki yıl ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden izin alarak insanlar üzerinde denemeler yapmaya başlamak.

Düzenleyiciler şimdiden harekete geçmeli

Nöronlarınızı dijital cihazlara bağlama konusunda ne kadar isteklisiniz bilemeyiz ancak akla gelen ilk şey bu teknolojinin beraberinde getirdiği mahremiyet konusu. Yakın zamanda Facebook’a tasarımının kullanıcıları yanıltması sebebiyle 5 milyar Dolar para cezası kesildi. Bu gibi olaylardan haberdarken kendi rızamızla bile olsa beynimizin içine girmelerine izin vermek yeterince endişe verici. Düzenleyicilerin, beyin okumalarımızın nasıl toplanacağı ve kullanılacağı konularında düşünmeye başlaması için uygun bir zaman gibi görünüyor.

Kaynak: Tech Spot

Bundan iki sene önce Facebook, kişinin beyin dalgalarını okuyarak mesaj ya da e-posta yazmasını sağlayan bir teknoloji üzerinde çalıştığını, bu teknoloji sayesinde yazılması gereken cümleleri düşünerek klavye kullanmaya gerek kalmadan yazabileceğimizi açıklamıştı. Yakın zamanda Facebook, Kaliforniya Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılara sermaye sağladığını açıkladı. Araştırmacılar, elektrotlar vasıtasıyla kişinin konuşmasını çözen bir cihaz prototipi üzerinde çalışıyor. Cihaz, kişi bir cümle ya da kelimeyi düşündüğü anda daha sesli şekilde söylemeden beyin sinyallerine bakarak tahminde bulunmaya çalışıyor. Yapılan denemelerde, katılımcıların bir dizi soruya basit cevaplar vermeleri istendi. Daha sonra elektrotların okumaları kişinin gerçek cevaplarıyla karşılaştırıldı. Sonuçların hatasızlık oranı yüzde 76 idi. Ancak Beyin Cerrahisi Profesörü Edward Chang, sistemin şu an için pek başarılı olmadığını söylüyor.

2 Yorum

  • Bu hamleden sonra Facebook şapka üretimine girip herkesin aklından geçirdiklerini yazılı olarak kayıt altına alıp yanlışlıkla(!) başkalarıyla paylaşabilir yani.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği