2025’te telepati gerçeğe dönüşebilir

Eski Facebook yöneticisi Mary Lou Jepsen telepati ile iletişimi yakın gelecekte hayata geçirmeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birinin zihnini okumak sadece bir şapka takmak kadar kolay olabilir. Eski Facebook yöneticisi Mary Lou Jepsen telepati ile iletişimi yakın gelecekte hayata geçirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz yıl Jepsen Facebook’un Oculus sanal gerçeklik kolundaki işinden ayrılarak hastalıkları tedavi etmekte kullanılacak yeni görüntüleme teknolojileri üzerinde çalışmaya başladı. Kısa süre içinde Openwater adlı şirketi kuran Jepsen burada dev bir MRI makinesini giyilebilir forma sokmaya çalışıyor.

Girişimin web sitesinde şu ifadelere yer veriliyor: “Openwater insan beyninin ya da vücudunun içini tüm detaylarıyla görmemizi sağlayacak bir cihaz geliştiriyor. Bununla birlikte hastalıkları belirleme ve tedavi etmenin yanı sıra düşünce ile konuşma gibi bir çok yeni imkan da elde edilecek.”

“8 yıla hazır olur”

Bu hafta Jepsen bahsi geçen imkanların hayata geçmesi için bir tarih de açıkladı. “Bunun onlarca yılımızı alacağını düşünmüyorum.” diyen girişimci, “Hatta 10 yıldan bile az sürecek. Yaklaşık 8 yıl içinde telepati gerçek olabilir.” şeklinde konuştu.

Tüm bunların tam olarak nasıl gerçekleşeceği konusunda ise detaylı bilgi edinmek zor. Openwater fizibilite raporlarını açıklamadan ve ürünü geliştirmeden önce patent başvurusunda bulunması gerektiğini belirtiyor. Ancak, daha önce Google X, MIT ve Intel’de de çalışmış olan Jepsen üzerinde çalışılan projenin basitçe, MRI makinelerini esnek LCD’ler haline getirip bir berenin içine yerleştirmek ve kızılötesi ışıklarla beynin içini incelemek şeklinde tanımlanabileceğini söylüyor.

Hızlı iletişim

Jepsen bu teknolojinin insan iletişimini hızlandıracağını düşünüyor. Çünkü günümüzde iletişim hızımız ağzımızı ne kadar hızlı açıp kapayabildiğimize ya da mesajlarımızı ne kadar hızlı bir şekilde yazabildiğimize bağlı. Düşünce ile iletişim kurmanın bizi aynı zamanda yapay zeka ile yarışma konusunda da daha güçlü kılacağı düşünülüyor.

Elon Musk’ın şirketi Neuralink de benzer bir amaca ulaşmaya çalışıyor. Ancak Jepsen kendi ürünlerinin vücuda yerleştirilen beyin implantları ya da kanın içinde dolaşan nanobotlar içermeyeceğini belirtiyor.

Çalışma fMRI beyin taramalarının görsel düşünceler olarak çözülmesi üzerine yürütülen bilimsel çalışmalara dayanıyor. Ancak bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar bizim telepati olarak adlandırabileceğimiz özelliklere sahip değil.

Mahremiyet endişeleri

Bilimciler geçmişte MRI taramalarını inceleyerek insanların hangi nesneleri düşündüklerini anlamayı başarmıştı ancak bu durum, karşıdaki kişinin düşüncelerini birebir deneyimlemekle aynı şey değil. Olur da Jepsen ve Openwater 2025’e kadar bu ürünü kullanılabilir hale getirebilirse, beyin okuyan bir bere, baskıcı bir yönetimin kullanmak isteyebileceği bir cihaza benziyor. Jepsen bu düşüncelerin cihazın tasarım aşamasında da dikkate alındığını söylüyor.

Jepsen “Berenin sadece giyen kişi çalıştırmak istediğinde çalışmasını sağlayacak ve kişinin paylaşmaya uygun olmadığını düşündüğü düşüncelerini filtreleyecek şekilde üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz.” diyor.

Kaynak: CNet

Eski Facebook yöneticisi Mary Lou Jepsen telepati ile iletişimi yakın gelecekte hayata geçirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz yıl Jepsen Facebook'un Oculus sanal gerçeklik kolundaki işinden ayrılarak hastalıkları tedavi etmekte kullanılacak yeni görüntüleme teknolojileri üzerinde çalışmaya başladı. Kısa süre içinde Openwater adlı şirketi kuran Jepsen burada dev bir MRI makinesini giyilebilir forma sokmaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği