Evernote’un mahremiyetle savaşı

Bu hafta çarşamba günü, kullanıcılarının notlarını okuyabileceğini açıklayan Evernote, gelen tepkiler üzerine kendilerini yanlış ifade ettiklerini belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu hafta, Evernote kullanıcıları ve şirketin yöneticileri için oldukça çalkantılı geçti. Not almak ve notlar üzerinde birlikte çalışmak için kullanılan uygulamanın, önümüzdeki yıl 23 Ocak’tan itibaren kullanıcıların notlarını, şirketin bazı çalışanları ile paylaşacağının açıklanması, tüm kullanıcılarda telaşa yol açtı. Evernote’un müşterilerin mahremiyetini hiçe sayan bir adım atması büyük tepkilerle karşılandı.

Ancak Cuma günü şirketin CEO’su tarafından yapılan açıklamada, konunun yanlış bir şekilde ifade edildiği ve kimsenin kullanıcıların notlarını okumayacağı belirtildi. Evernote CEO’su Chris O’Neill, Fast Company’ye yaptığı açıklamada “Her şeyi berbat ettik. Şirkete dair planlarımızı mümkün olan en kötü şekilde anlattık” şeklinde konuştu ve yapılacağı açıklanan değişikliklerden şimdilik vazgeçtiklerini belirtti.

Hangi değişiklikler yapılacaktı?

Çarşamba günü yayılan haberlerde Evernote’un makine öğrenimini geliştirmek amacıyla bazı çalışanlarına, kullanıcıların notlarına erişim yetkisi vereceği belirtilmişti. Şirket hesaplarının bu düzenlemeye dahil olmama seçeneğine sahip olacağı ancak bireysel kullanıcıların notlarını korumak için tek tek bütün notlarını açıp yazıları seçerek sağ tıklayıp ‘şifrele’ seçeneğini işaretlemesi gerekeceği ifade edilmişti. Bu durumda bile kullanıcıların metin halinde olmayan içeriklerini saklamasının mümkün olmadığı belirtildi.

Kullanıcıların Microsoft One Note ya da iOS ve MacOS üzerinde hizmet veren Bear gibi uygulamalara geçmesi tavsiye edilmişti. Hatta Bear (ayı) uygulamasının resmi Twitter hesabından “Neyse ki ayılar notlarınızı okuyamıyor.” şeklinde, Evernote’un mahremiyet düzenlemesine atıfta bulunan bir tweet atılmıştı.

Yeni güvenlik önlemleri

Evernote gerçekten yapmayı planladığı değişiklikleri kullanıcılara yanlış mı aktardı yoksa gelen tepkiler üzerine böyle bir bahaneye mi sığındı bilemiyoruz. Ancak yapılması planlanan değişikliklerin iptalinin ardından, şirketin CEO’su ayrıca kullanıcılardan gelen güvenlik taleplerine yönelik çalışmalar da yürütüldüğünü ve önümüzdeki dönemde bu alanda gelişmeler olacağını ifade etti.

Yani hafta başında sıradan bir not alma uygulaması kullandığını düşünen Evernote kullanıcıları, haftanın ortasında tüm özel belgelerinin okunması tehlikesiyle karşı karşıya kalıp haftanın sonunda eskisinden daha güvenli bir uygulama sözü almış oldu.

Kaynak: Computer World, Fast Company

Not almak ve bu notlar üzerinde birlikte çalışmak için kullanılan Evernote uygulaması, çarşamba günü yapılan açıklamayla, 23 Ocak tarihinden itibaren kullanıcıların notlarını, makine öğrenimi algoritmasını geliştirmek amacıyla okuyabileceğini açıklamıştı. Gelen tepkiler üzerine konuşan şirketin CEO'su Chris O'Neill, kendilerini yanlış ifade ettiklerini, aslında kimsenin özel mesajlarının okunmayacağını söyledi. Güvenlik alanındaki endişelerin artması sebebiyle şirket yeni güvenlik önlemleri alacağını açıkladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği