Evde göz muayenesi

EyeQue VisionCheck adlı cihaz evde göz numaranızı kendi başınıza belirlemenizi sağlıyor. Cihaz miyop, hipermetrop ve astigmat için numara verebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Direkt olarak müşteriye gözlük satışı yapan Warby Parker, Zenni Optical ve EyeBuyDirect uygulamalar sayesinde ABD’de insanlar artık gözlükçüye gitmeden numaralı gözlük satın alabiliyor. Ancak EyeQue VisionCheck gözlük alma işlemini bir adım daha kolaylaştırarak göz doktorunu da aradan çıkarmak istiyor. Bir mobil uygulama ile çalışan Bluetooth’lu taşınabilir cihaz sayesinde evde kendi gözünüzün miyop, hipermetrop ve astigmat derecelerini öğrenebiliyorsunuz.

Testin ardından cihaz kişisel göz numaralarınızı söylüyor. Rakamlar bir doktordan alacağınız rakamların aynısı ve bu işlem için doktorun imzasına ihtiyacınız yok. Numaranızı alıp EyeGlass ile anlaşmalı herhangi bir gözlükçüye giderek numaralı gözlükleri satın alabiliyorsunuz. Doktor randevusuna ya da sıra beklemeye gerek yok.

20 dakikada göz numaranızı öğrenebiliyorsunuz

Cihazın göz numaranızı belirlemesi yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bu sırada cihazın içine bakıp kırmızı ve yeşil renkte iki noktayı üst üste getirmeye çalışıyorsunuz. Bunun için cihazın üzerindeki butonlara basarak noktaları yaklaştırıp uzaklaştırabiliyorsunuz. Hangi ayarda iki noktayı üst üste görebiliyorsanız o ayar sizin göz numaranızı belirliyor.

EyeQue VisionCheck, geçtiğimiz yıl piyasaya sunulan ve 30 Dolar’a satılan EyeQue cihazının gelişmiş versiyonu. Yeni versiyonda Bluetooth bağlantısı özelliği ve iç lensler arası mesafeyi otomatik olarak ölçebilme özelliği bulunuyor. Indiegogo üzerinden VisionCheck için düzenlenen fonlama kampanyasında hedefe şimdiden ulaşıldı. İlk ürünlerin Mart ayında gönderilmesi planlanıyor.

Göz numarası genellikle sık sık ölçülmesi gereken bir şey olmasa da özel bir hastaneye göz taraması için gittiğinizde bu cihazın parasını tek seferde verdiğinizi göz önünde bulundurarak cihazı satın almayı tercih etmek isteyebilirsiniz.

Kaynak: CNET

EyeQue VisionCheck adlı cihaz evde göz numaranızı kendi başınıza belirlemenizi sağlıyor. Cihaz 20 dakika içinde tamamladığı göz muayenesi ile miyop, hipermetrop ve astigmat için numara verebiliyor. Böylece gözlük almak için göz doktorundan randevu almaya ve muayenehane önünde sıra beklemeye gerek kalmıyor.

1 Yorum

  • Yıllardır beklediğim şeydi, sonunda yapmışlar, ben de kendime daha basit bir versiyonunu yapmak için işe girişmiştim tam haberi görünce şaşırdım, günlük kullanım için kullanışsız ve tipsiz ama bunu telefonların ilk versiyonu gibi düşünebilirsiniz, şimdilik tuğla gibi, 10-15 sene içinde rahatça giyilebilir kıvama erişecektir :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği