Ev Williams Twitter’daki hisselerini satıyor

Twitter'ın kurucularından ve mevcut yönetim kurulu üyelerinden Ev Williams, elinde bulundurduğu Twitter hisselerinin bir kısmını satacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın kurucularından ve mevcut yönetim kurulu üyelerinden Ev Williams, elinde bulundurduğu Twitter hisselerinin bir kısmını satacağını açıkladı. Bir dönem Twitter’da CEO görevi de yapan Williams şu anda şirketin en büyük hissedarı konumunda. Perşembe günü yaptığı açıklamayla Williams önümüzdeki yıl içerisinde hisselerinin yarısından az bir kısmını satacağını belirtti. Twitter ise Williams’ın sahip olduğu hisselerin yüzde 30’undan fazlasını satmasını beklemediğini açıkladı.

Karar kişisel

William bu hamlesinin kişisel sebeplere dayandığının ve Twitter’ın son dönemde içinden geçtiği zorlu süreçle bir ilgisi olmadığının altını çizdi. Twitter hisseleri geçtiğimiz 3 ay içerisinde yüzde 15’ten fazla değer kaybetmişti.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Obvious Ventures adlı şirketi için çok fazla harcama yaptığını ayrıca yardım kuruluşlarına ve siyasi kampanyalara destek olmak için de para harcadığını belirten Williams, bu eylemlerine devam etmek istediği için hisselerinin bir kısmını nakde çevirmek istediğini ifade etti.

Yatırımcılar karardan etkilenmedi

Bu hafta yaklaşık 4 milyon Dolar değerinde hisse satan Williams, önümüzdeki dönemde satacağı hisselerin tarihlerini netleştiren bir 10b5-1 planı oluşturdu. Williams, bu kararın ardından da Twitter’ın yönetim kurulunda kalmaya devam etmek istiyor. Twitter hisseleri bu karardan çok etkilenmiş gibi görünmüyor. Perşembe günü sadece yüzde 1’in altında bir düşüş yaşandı. Ancak Williams’ın kararı Twitter’ın geleceğini etkileyebilir.

Twitter’ın tek tür borsa yapısı, aslında şirketi dışarıdan gelecek müdahalelere karşı savunmasız bırakıyor. Yani zengin birisi gelip şirketin borsadaki hisselerinin çoğunluğunu satın alarak yönetim kurulunda söz sahibi olabilir. Aynı şekilde, Williams’ın da hisselerini satması yönetim kurulundaki etkinliğini azaltıyor.

Kaynak: Recode

 

Twitter'ın kurucularından ve mevcut yönetim kurulu üyelerinden Ev Williams, elinde bulundurduğu Twitter hisselerinin bir kısmını satacağını açıkladı. Bir dönem Twitter'da CEO görevi de yapan Williams şu anda şirketin en büyük hissedarı konumunda. Perşembe günü yaptığı açıklamayla Williams önümüzdeki yıl içerisinde hisselerinin yarısından az bir kısmını satacağını belirtti. Twitter ise Williams'ın sahip olduğu hisselerin yüzde 30'undan fazlasını satmasını beklemediğini açıkladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği