Eroin ve afyon bağımlılığına karşı yeni bir aşı geliştirildi

ABD’den bir grup araştırmacı, uyuşturucu bağımlılığına karşı aşı geliştirmek için çalışıyor. Bu sayede uyuşturucudan kaynaklanan ölümlere son verilebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aşırı dozda uyuşturucu kullanımının ABD’de 2016 yılında 60 binden fazla ölüme sebep olduğu düşünülüyor. Fakat beynin uyuşturucunun içindeki kimyasallara karşı bağışıklık kazanmasını sağlayan yeni bir aşı sayesinde bu tür ölümlere son verilebilir. ABD’deki araştırmacılar, hem eroinin hem de sentetik opioidin etkilerinden koruyan aşı üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta Amerikan Kimya Derneği‘ne sunulan bulgular, uzun zamandır süren bir araştırmanın sonuçları. Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü‘nde çalışan kimyager Kim D. Janda, “Madde kullanımından kaynaklanan hastalıkları ortadan kaldırmak için etkili tedaviler bulmanın vakti geldi de geçiyor. Artık uyuşturucu kullananlar opioid ve daha güçlü sentetik uyuşturucular deniyorlar. Bu tür uyuşturucular eroinden 100 kat daha etkili olabiliyor.” dedi.

Sentetik maddelerin yarattığı sorunlar çok çeşitli. Üretimlerinin ucuz olmasının yanı sıra eroin gibi bilinen uyuşturuculardan çok daha hızlı üretilebiliyorlar. Daha da kötüsü, bu tür uyuşturucular çok daha etkili oluyor. Karaborsa uyuşturucularının morfinden 10 bin kat daha güçlü olduğu biliniyor. Morfinden yaklaşık 100 kat daha güçlü olabilen fentanil ise aşırı derecede ucuz ve erişimi kolay bir madde.

Henüz insanlar için uygun değil

Opioidler insan bağışıklık sisteminin fark edemeyeceği kadar küçük moleküllerden oluşuyor. Bağışıklık sistemimiz de bu moleküllerle savaşamadığı için aşı üretiminde zorluklar yaşandı. Janda ve ekibi bu durumu yenmek adına hapten adlı, opioid moleküllerine benzeyen küçük moleküller kullandı. Kullanılan moleküller, bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlar için bağlanma alanı görevi görüyor. Böylece, bağışıklık sistemine bir dizi aşı yapıldığında, opioid gibi moleküllere karşı koruma sağlanmış oluyor. Üretilen aşı henüz sadece maymunlar ve fareler üzerinde denendi ve hakemlik sürecine girmedi. Eğer başarılı olunursa, bağımlıların gerçekten tedavi olmaya kararlı olmasına da bağlı olarak iyi sonuçlar elde edilebilir.

Kaynak: Science Alert

Aşırı dozda uyuşturucu kullanımının ABD’de 2016 yılında 60 binden fazla ölüme sebep olduğu düşünülüyor. Fakat beynin uyuşturucunun içindeki kimyasallara karşı bağışıklık kazanmasını sağlayan yeni bir aşı sayesinde bu tür ölümlere son verilebilir. ABD’deki araştırmacılar, hem eroinin hem de sentetik opioidin etkilerinden koruyan aşı üzerinde çalışıyor. Günümüzde kullanılan sentetik maddelerin üretimi ucuz ve kolay. Daha da kötüsü, bu tür uyuşturucular çok daha etkili oluyor. Bunların bağımlılık yaratmasını engellemek için üretilen aşı henüz sadece maymunlar ve fareler üzerinde denendi ve hakemlik sürecine girmedi. Eğer başarılı olunursa, bağımlıların gerçekten tedavi olmaya kararlı olmasına da bağlı olarak iyi sonuçlar elde edilebilir.Yorumunuz: