Ericsson Mobilite Raporu yayınlandı

Ericsson bilişim teknolojileri alanında endüstrinin durumunu ve gelecek öngörülerini içeren Ericsson Mobilite Raporu adlı 32 sayfalık bir rapor yayınladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ericsson birbirine bağlı toplum yolundaki evrimi tanımlama amacı doğrultusunda Ericsson Mobilite Raporu’nu yayınladı. 32 sayfalık rapor, bilişim teknolojileri alanında piyasanın durumunu ve gelecek öngörülerini içeriyor.

Rapora göre şeylerin internetinin (IoT) 2018 yılında, en geniş internete bağlı cihazlar kategorisinde cep telefonlarını geçeceği tahmin ediliyor. 2015 – 2021 yılları arasında IoT’nin yıllık yüzde 23 bileşik büyüme oranında (CAGR) büyüyerek, 2021’de toplam 28 milyar internete bağlı cihazın 16 milyarını oluşturması bekleniyor.

2016’nın ilk çeyreğinde LTE (4,5G) aboneliklerinin arttığına dikkat çekilen raporda, ilk çeyrekte gelen 150 milyon yeni abone ile dünya genelinde toplam 1,2 milyar kişiye ulaşıldığı ifade ediliyor. Akıllı telefonlarla ilişkilendirilmiş aboneliklerin de arttığı belirtilirken bu yılın üçüncü çeyreğinde bu rakamın sıradan telefonları geçmesi bekleniyor.

Dört önemli makale

Raporda dört adet makaleye de yer verilmiş. Bu makaleler mobil endüstrisinin farklı yönlerini ele alıyor. İlk olarak mikrodalga taşıyıcı linklerin nasıl isabetli ve yüksek çözünürlüklü yağış miktarı ölçme araçları olarak kullanılabileceği incelenmiş. Bu konuda hava durumunun neredeyse yaptığımız her şeyi etkilediği ve hava durumu tahminlerinin hayati önem taşıdığı vurgulanıyor.

Bir başka makalede ergen gençlerin televizyon ve video izleme davranışını nasıl değiştirdiği ele alınmış. Geleneksel televizyon yayınlarından, akıllı telefonlar üzerinden video izleme yönüne kayan alışkanlıklar irdelenmiş.

Kullanıcı deneyimini yönetme üzerine yazılan makalede, yüksek nüfuslu şehir merkezlerinde mobil radyo hücrelerinin onda birinde gerçekleşen yüksek trafiğin 24 saat içinde kullanıcıların yarısından fazlasını nasıl etkilediği açıklanmış.

Son olarak erken 5G dağıtımının güvenceye alınması için global spektrum uyumunun gerekliliği tartışılmış.

Bölgesel raporlar ve interaktif grafikler

Raporda Kuzey Amerika, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Okyanusya’ya dair bölgesel raporlara yer veriliyor. Kuzeydoğu Asya’ya dair bölgesel rapor ise halen hazırlanma aşamasında. İnteraktif grafikler ile zenginleştirilen rapor pek çok alanda geniş verilere erişim imkanı sağlıyor. Raporun tamamına Ericsson’un internet sitesi üzerinden erişilebiliyor.

Close up of a man using mobile smart phone

Ericsson, toplumun internet ile birbirine ne kadar bağlı hale geldiğini denetlediği ve gelecekte bu alanda gerçekleşeceğini düşündüğü tahminleri derlediği bir mobilite raporu yayınladı. Raporda şeylerin internetinden, LTE kullanımının yaygınlaşmasına kadar pek çok konu ayrıntılı veriler ve grafiklerle anlatıldı. Bölgelere göre ayrıntılı raporların yer aldığı mobilite raporunda farklı konularda dört adet makaleye de yer verilmiş.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği