5 yıl içinde mobil internet trafiğinin dörtte üçünü video oluşturacak

Telekomünikasyon şirketi Ericsson’un yayımladığı yeni rapora göre, 2023 yılında tüm mobil internet trafiğinin dörtte üçü videolardan gelecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Telekomünikasyon şirketi Ericsson’un yayımladığı yeni rapora göre, 2023 yılında tüm mobil internet trafiğinin dörtte üçü videolardan gelecek. Diğer bir deyişle; bugünkü mobil internet trafiğinin yarısından fazlası kadar.

Daha fazla insanın akılı telefonlarda daha fazla video izlemesine bağlı olarak, 2023 yılında ay bazında dünyadaki mobil veri trafiği 110 exabyte’a (10*9 GB) yükselecek ki bu da 5,5 milyon yıllık HD video boyutuna tekabül ediyor. Bu rakamın, 2017’nin aylık ortalaması olan 14 exabyte’ın 8 katı olduğunu belirtmekte fayda var.

Peki veri trafiğinin bu denli artması kullanıcılar için ne ifade ediyor? Tabii ki daha fazla internet paketi… 2017 yılında ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı ayda 2,9 GB veri tüketiyor. Ancak 2023 yılında ortalama kullanımın 17 GB’a çıkacak olması daha fazla veya sınırsız veri paketleri gerektirebilir.

Mobil telefondan sosyal medya kullanımı da video kadar olmasa bile yükselişe geçmiş durumda. Fakat 2023 yılında sosyal medya kullanımının mobil trafiğin yüzde 8’lik kısmını oluşturması bekleniyor. Günümüzde ise bu oran yüzde 12.

Kaynak: Recode

Telekomünikasyon şirketi Ericsson’un yayımladığı yeni rapora göre, 2023 yılında tüm mobil internet trafiğinin dörtte üçü videolardan gelecek. Daha fazla insanın akılı telefonlarda daha fazla video izlemesine bağlı olarak, 2023 yılında ay bazında dünyadaki mobil veri trafiği 110 exabyte’a (10*9 GB) yükselecek. Peki veri trafiğinin bu denli artması kullanıcılar için ne ifade ediyor? Tabii ki daha fazla internet paketi… 2017 yılında ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı ayda 2,9 GB veri tüketiyor. Ancak 2023 yılında ortalama kullanımın 17 GB’a çıkacak olması daha fazla veya sınırsız veri paketleri gerektirebilir. Mobil telefondan sosyal medya kullanımı da video kadar olmasa bile yükselişe geçmiş durumda. Fakat 2023 yılında sosyal medya kullanımının mobil trafiğin yüzde 8’lik kısmını oluşturması bekleniyor. Günümüzde ise bu oran yüzde 12.Bir yanıt

  1. Deniz avatarı
    Deniz

    110 exabyte, 10*9 GB degil de 10^9 GB olacak galiba :)

Yorumunuz: