2024’te 1,5 milyar kişi 5G kullanıyor olacak

Mobil internette 5G kullanımı önümüzdeki yıl başlayacak. 5G, 2023'e geldiğimizde 1 milyar aboneye, bir sonraki yıl ise 1,5 milyar kişiye ulaşmış olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mobil internette 5G kullanımı önümüzdeki yıl ilk erken kullanıcı dalgasıyla yayılmaya başlayacak. 5G teknolojisi, 2023’e geldiğimizde 1 milyar aboneye, bir sonraki yıl ise 1,5 milyar kişiye ulaşmış olacak. Bu noktada 5G ağları dünya nüfusunun yüzde 40’ını kaplar duruma gelecek. Dünyanın tüm mobil veri trafiğinin dörtte biri 5G üzerinden gerçekleşecek. Tüm bu öngörüler, Ericsson tarafından yayımlanan raporda yer alıyor.

 

Peki 5G kullanım oranının artması neden önemli? Gerçekten bu rakamlara ulaşılırsa, bu durum yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisinin küresel olarak en hızlı şekilde yayılması anlamına gelecek. 5G sadece daha hızlı bağlantı değil aynı zamanda çok daha az gecikme sunacak. Bu da araçların uzaktan kumanda edilmesi gibi yeni teknolojilere imkan sağlayacak.

2018’in üçüncü çeyreğinde toplam mobil abone sayısı 7,9 milyara ulaşmıştı. Bu kullanıcıların 120 milyonu son çeyrekte kaydedilmişti. 5G, şeylerin interneti cihazlarında büyük bir artışa yol açacak. 2024’te 4,1 milyar adet hücresel, şeylerin interneti cihazı olması bekleniyor. Bu sayıya, yıllık yüzde 27 artışla ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Axios

Mobil internette 5G kullanımı önümüzdeki yıl ilk erken kullanıcı dalgasıyla yayılmaya başlayacak. 5G teknolojisi, 2023'e geldiğimizde 1 milyar aboneye, bir sonraki yıl ise 1,5 milyar kişiye ulaşmış olacak. Bu noktada 5G ağları dünya nüfusunun yüzde 40'ını kaplar duruma gelecek. Dünyanın tüm mobil veri trafiğinin dörtte biri 5G üzerinden gerçekleşecek. Tüm bu öngörüler, Ericsson tarafından yayımlanan raporda yer alıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği