En iyi görsel efekt Oscar’ı yapay zekaya gidiyor

Film ve televizyon efektleri üretmek için özel olarak tasarlanan Arraiy adlı yapay zeka, film yapım sürecini daha hızlı, ucuz ve kolay hale getirmeyi amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir sonraki Hollywood yıldızı Arraiy adlı bir yapay zeka olabilir.

Arraiy, film ve televizyon efektleri için özel olarak tasarlanan bir makine öğrenimi ve bilgisayarlı görme platformu. Arraiy’in yaratıcıları, uzun yıllar boyunca insanların ürettiği görsel efektleri eğitim araçları olarak kullanarak Arraiy’i rotoskop (görüntünün belirli kısımlarını arka plandan ayırma, mesela oyuncuyu arkasındaki yeşil perdeden ayırma, süreci) yapabilmesi için eğitiyor.

Ancak nihai hedef; rotoskobu insanların yapabildiğinden daha hızlı ve ucuz şekilde, aynı verimlilikle yapmak. Elle yapılan rotoskop çok uzun saatler sürebiliyor ancak Arraiy bunu kısa sürede yapabiliyor. Bu, bir film yapımcısının bitmiş bir sahnenin nasıl görüneceğine bakmasını sağlıyor. Bu sayede filmlerde efektlere çok daha az kaynak harcamak gerektiği için efektler istendiği gibi olmadığı taktirde aynı sahneyi tekrar tekrar çekme ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Arraiy bu zamana dek bir kısa film (“The Human Race”) bir de müzik klibinde (The Black Eyed Peas-“Street Livin’”) kullanıldı.

Özel efektler dünyasını yapay zekayla tanıştırmak için çalışan tek şirket Arraiy değil. New York Times‘ın haberine göre Adobe ve diğer birkaç yazılım şirketi de aynısını yapıyor. Ancak 10 milyon Dolar yatırım alan Arraiy, bu alanın hakimi olacak gibi görünüyor.

Arraiy’in kurucu ortağı ve CEO’su Ethan Rublee bir basın bülteninde “Amacımız, film üreticilerine iş akışına dayanan pratik makine öğrenimiyle güç vererek film üretimini daha iyi, ucuz ve hızlı hale getirmek.” cümlesine yer verdi.

Kaynak: Futurism

Film ve televizyon efektleri için özel bir yapay zeka tasarlandı. Arraiy, bir makine öğrenimi ve bilgisayarlı görme platformu. Arraiy’in yaratıcıları, uzun yıllar boyunca insanların ürettiği görsel efektleri eğitim araçları olarak kullanarak sistemi eğitiyor. Arraiy bu zamana dek bir kısa film (“The Human Race”) bir de müzik klibinde (The Black Eyed Peas-“Street Livin'”) kullanıldı.Bir yanıt

  1. Murat avatarı
    Murat

    Güzeeell, bu gidişle yıllar sonra YZ Dünya da kontrolü ele aldıkların da, bizleri de dönüşü olmayan tek gidişlik biletle başka bir gezegene şutlayabilirler:)

Yorumunuz: