“Elektrikli bisikletle de ‘normali’ kadar fit olmak mümkün”

İsviçre'de yapılan yeni bir çalışma, e-bisikletlerin zindeliği artırma konusunda sıradan bisikletlerle aynı derecede etkili olduğunu söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İki yıl önce yapılan bir araştırmada, elektrikli bisikletlerin belirli bir hızda gitmek için daha az efor gerektirmesine rağmen hala yeterli bir egzersiz kaynağı olduğu ifade edilmişti. Şimdi ise yeni bir çalışma, e-bisikletlerin zindeliği artırma konusunda sıradan bisikletlerle aynı derecede etkili olduğunu söylüyor. (En azından fazla kilolu kişilerde).

İsviçre Basel Üniversitesinden bilimciler tarafından gerçekleştirilen çalışmada 32 adet katılımcı yer aldı. 28’i erkek 4’ü kadın olan katılımcıların hepsinin vücut kitle indeksi 28 ila 29 arasında değişiyordu, yani tüm katılımcılar fazla kilolu kategorisinde yer alıyordu. Çalışma öncesinde her bir katılımcının kardiyorespiratuvar zindeliğini belirleyen oksijen alım kapasitesi (VO2) testi uygulandı. Bu test vücudun oksijeni kullanabilme becerisini ölçüyor.

Deney için 17 katılımcıya e-bisiklet, kalan 15 katılımcıya da sıradan bisiklet verildi. Her bir katılımcıya haftada en az üç kez, günde 6 km bisiklet sürmesi söylendi. Çalışma 4 hafta boyunca sürdü. Bazı katılımcıların bisikletlerine GPS cihazları takıldı. Katılımcılar bisikletleri diledikleri hızda sürmekte özgürdü.

E-bisiklet kullananlar şartları zorladı

Dört haftanın sonunda yeni VO2 testi uygulandığında her iki grubun da zindelik seviyesinde ciddi bir artış olduğu görüldü. Üstelik artış oranları da birbirine yakındı. E-bisiklet grubundaki katılımcıların diğer gruba göre daha yüksek bir ortalama hıza sahip olduğu ve daha dik yolları günlük olarak kullandığı kaydedildi.

Basel Üniversitesinden Prof. Arno Schmidt-Trucksäss “Bu sonuçlar elektronik bisikletin motivasyonu artırdığını, fazla kilolu ve yaşlı bireylerde zindelik antrenmanlarının düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olabileceği anlamına geliyor. Düzenli olarak elektrikli bisiklet kullananlar sadece zindelik açısından değil, kan basıncı, yağ metabolizması ve zihinsel sağlık gibi konularda da kalıcı faydalar ediniyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: New Atlas

İsviçre Basel Üniversitesinden bilimciler tarafından gerçekleştirilen çalışmada, vücut kitle indeksi 28-29 arasında değişen 32 adet katılımcıdan 17'sine e-bisiklet, kalan 15 katılımcıya da sıradan bisiklet verildi. Her bir katılımcıya haftada en az üç kez, günde 6 km bisiklet sürmesi söylendi. Çalışma 4 hafta boyunca sürdü. Çalışma öncesinde ve sonrasında, vücudun oksijeni kullanabilme becerisini ölçen VO2 testi uygulandı. Her iki grupta da VO2 sonuçlarında benzer oranda artış görüldü. E-bisiklet kullananların genellikle daha yüksek hızda seyahat ettiği ve daha dik rotaları tercih ettiği kaydedildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği