Elektrik sayaçlarının çoğu yanlış okuyor

Hollanda'da Twente ve Amsterdam Üniversitelerinin yaptığı bir araştırma, 'akıllı' elektrik sayaçlarının aslında ne kadar hatalı çalıştığını gözler önüne serdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollanda’da Twente ve Amsterdam Üniversitelerinin yaptığı bir araştırma, ‘akıllı’ elektrik sayaçlarının aslında ne kadar hatalı çalıştığını gözler önüne serdi. Araştırmacılar 6 ay boyunca, sıradan bir evin elektrik tüketimine benzer uygulamalarla, 9 farklı elektrik sayacını, birkaç haftalık periyotlar halinde test etti. Araştırmanın sonucunda bazı elektrik sayaçlarının, elektrik tüketimini yüzde 582 oranında daha fazla gösterdiği görüldü. Ayrıca bazı sayaçların da elektrik tüketimini yüzde 32’ye kadar, eksik gösterebildiği ifade edildi.

Çalışmada, sıradan bir evde kullanılabilecek enerji tasarruflu ampuller ve ısınma cihazları gibi elektrikli aletler test edildi. Araştırmacılar elektrik sayaçlarının, normalin dışında koşullara maruz kalmamasına özen gösterdi. Normal elektrik tüketimine oranla çok farklı sonuçlar gösterilen durumlarda deneyler tekrarlandı ancak sonuçlar çok fazla değişmedi.

Sorun tasarımlarda

Deneylerin ardından, cihazları açıp inceleyen araştırmacılar, sorunun kullanılan malzemelerde ve cihazların tasarımında olduğunu belirledi. Enerji tüketimini yüksek gösteren sayaçlarda Rogowski bobini kullanıldığını belirten araştırmacılar, rakamları düşük çıkan sayaçlarda ise Hall etkisi sensörlerinin kullanıldığını ifade etti.

Sadece Hollanda’da 750 bin sayacın hatalı çalıştığını söyleyen araştırmacılar, diğer ülkelerde bu rakamın milyonları bulabileceğini söyledi. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları akıllı sayaç kullanmaya davet etmesiyle son dönemde bu tarz sayaçların kullanımında ciddi bir artış yaşandı.

Elektrik tasarrufu için yapay zeka

Alphabet’in yapay zeka şirketi DeepMind ise elektrik tasarrufu için akıllı sayaçlardan daha farklı bir yöntem öneriyor. Google’ın sunucularında da kullanılan yapay zeka ile enerji tüketimi öngörüsü, hangi zaman dilimlerinde ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulacağını önceden kestirerek enerji tasarrufu sağlıyor. Bu yöntemi Birleşik Krallık’ta uygulamayı teklif eden Deepmind, ülkenin enerji tüketimini yüzde 10 azaltabileceğini söylüyor.

Hiçbir altyapı yatırımı yapmadan enerji tüketiminin yüzde 10 oranında azaltılmasının müthiş olacağını ifade eden Deepmind CEO’su Demis Hassabis aynı yöntemi Google sunucularında kullandıklarında sadece soğutma sistemlerinde yüzde 40’a varan azalma sağladıklarını, toplam enerji tüketiminde ise yüzde 15’lik bir tasarruf elde edildiğini belirtti.

Kaynak: Bleeping Computer, Business Insider

Hollanda'da Twente ve Amsterdam Üniversitelerinin yaptığı bir araştırma, 'akıllı' elektrik sayaçlarının aslında ne kadar hatalı çalıştığını gözler önüne serdi. Araştırmacılar 6 ay boyunca, sıradan bir evin elektrik tüketimine benzer uygulamalarla, 9 farklı elektrik sayacını, birkaç haftalık periyotlar halinde test etti. Araştırmanın sonucunda bazı elektrik sayaçlarının, elektrik tüketimini yüzde 582 oranında daha fazla gösterdiği görüldü. Ayrıca bazı sayaçların da elektrik tüketimini yüzde 32'ye kadar, eksik gösterebildiği ifade edildi. Sorunun sayaçlarda kullanılan malzemelerde ve tasarımlarda olduğu ifade edildi. Öte yandan, enerji tüketimini azaltmak için yapay zeka ile enerji tüketimi öngörüsü sistemini uygulamaya sokmayı öneren Deepmind, bu yöntemle Birleşik Krallık'taki enerji tüketimini yüzde 10 oranında azaltabileceğini belirtti.

3 Yorum

  • Ooo bu işin ucunda da Hollanda varsa ? kesin bize gıcıklığından bu sayaçları söküp atmamız için araştırmıştıt. Holınd yapar. Bu bilgiyi okuyan sevgili T.Halkı Elektrik sayaçlarını direk söküp çöpe atar. Bu işte hollandanın parmağı vardır diye. Portakalı yemektense karanlığa gömülürüm daha iyi…
    Şakka şakka len, eh o kadar da değil.NT
    ?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği