El hareketleri ile kontrol edilebilen cihazlara doğru

Google'ın, akıllı saatlerin uzaktan el hareketleri ile kontrol edilebilmesi için güç sınırlamasının artırılmasına yönelik başvurusu kabul edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, akıllı cihazları uzaktan el hareketleri ile kontrol etme teknolojisine bir adım daha yaklaştı. Şirketin 2015’te başlattığı mini radar projesi Project Soli, daha iyi isabet için daha yüksek seviyede radar kullanma konusunda federal izin aldı. Google bu deneysel teknoloji üzerinde yıllardır çalışma yürütüyordu. Ekrana direkt olarak dokunmak yerine bu projede, baş parmağı işaret parmağına sürtmek gibi el hareketlerinin akıllı saati ya da akıllı hoparlörü kontrol etmek için kullanılması hedefleniyor.

Bu teknoloji ile bir akıllı hoparlörü, elinizi yaklaştırarak açabilir, parmak hareketinizle müziği açabilir ya da kapatabilirsiniz. Hoparlörün içindeki mini radar sensörleri el hareketlerinizi algılayabilecek.

Prototip olarak ilk üretiminin ardından Project Soli kullanıcının el hareketlerini yeterince isabetli algılayamaması sebebiyle bir engelle karşılaştı. Bu durum, kullanıcıların sadece bir akıllı saatin algılayabileceği, sınırlı sayıda hareketi kullanabilmesine izin veriyordu. Google bu sorunların sebebinin akıllı saatlerde kullanılan düşük güç seviyesi olduğunu söyledi. Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) koyduğu kısıtlayıcı kurallar sebebiyle akıllı saatlerin daha fazla güç kullanması yasaktı.

Google’ın talebi ve Facebook’un itirazı

Mart ayında Google, FCC’ye yaptığı bir başvuruda, daha yüksek güç seviyelerine izin verilmesini talep etti. Ancak Facebook böyle bir değişikliğin piyasayı olumsuz etkileyeceğini ve mevcut teknolojilere zarar vereceğini ifade ederek talebe karşı çıktı. Google bunun üzerine başlangıçta talep ettiği güç değerlerini biraz aşağıya çekti. Facebook da itirazından vazgeçti.

31 Aralık günü FCC, Project Soli için yapılan talebin toplumun faydasına olduğunu ve zarar verme ihtimalinin çok düşük olduğunu belirterek talebi onayladığını açıkladı. Bu onay, Soli’nin daha da gelişebileceği ve bizi temassız bir geleceğe bir adım daha yaklaştırabileceği anlamına geliyor. Teknoloji, akıllı saatlere çok daha fazla işlev eklenmesinin yolunu açabilir. Akıllı saatlerin mevcut küçük ekranları kullanım kolaylığını olumsuz etkiliyor. Bu teknoloji ayrıca hareket ve dokunma konusunda zorluk yaşayan kişilere de yardımcı olabilir.

Kaynak: The Verge

Google'ın, akıllı cihazların uzaktan el hareketleri ile kontrol edilebilmesi için akıllı saatlerde güç sınırlamasının artırılmasına yönelik başvurusu kabul edildi. Böylece Google 2015'te başladığı Project Soli adlı çalışmasına kaldığı yerden devam edebilecek. Bu proje akıllı saatleri parmak hareketleri ile yönlendirmeye imkan sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği