Ekranlardan gelen mavi ışık gözleri bozabilir

Elektronik cihazların ekranlarından yayılan mavi ışıklar gözlerimizde zehirli moleküller oluşmasına ve gözlerin bozulmasına sebep oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni bir araştırmaya göre, akıllı telefonlardan ve bilgisayar ekranından gelen mavi ışık körleşmeyi hızlandırabiliyor. Toledo Üniversitesinden araştırmacılar telefon, tablet, televizyon gibi ekranları mavi ışık yayan cihazlara sürekli maruz kalmanın görüş yeteneğine zarar vereceğini ve gözün ışığa duyarlık hücrelerinde zehirli moleküller oluşmasına sebep olabileceğini söylüyor. Araştırmacılar bu durumun maküler bozulma ve diğer göz hastalıklarını hızlandırabileceğini söylüyor.

Mavi ışık zehirli molekülleri tetikliyor

Çalışmada araştırmacılar canlı hücreleri çeşitli ışık türlerine maruz bıraktı. Mavi ışığa maruz kalmanın retinanın ışığa yanıt veren fotoreseptör hücrelerinde zehirli kimyasal moleküller üreten tepkimeleri tetiklediği belirlendi. Grup hücrelerin her gün telefon ve televizyon gibi mavi ışık kaynaklarına maruz kalmasının sonuçlarını incelemek için bu deneyleri gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında Dr. John Payton “Cep telefonundan gelen ışık miktarına baktığımızda bunun iyi olmadığını ancak tolere edilebileceğini görüyoruz. Bazı cep telefonu şirketleri ekranlarına mavi ışık filtreleri ekliyor. Bence bu iyi bir fikir.” diyor.

Maküler bozulma gibi göz hastalıkları, retinadaki ışığa duyarlı hücrelerin bozulmasından kaynaklanıyor. Bu hastalık yaşlanmayla ilişkili ve körlüğe neden olabiliyor. Günümüzde ABD’de 11 milyon maküler bozulma hastası var. Brightfocus Derneğinin yaptığı araştırmaya göre bu sayı 2050’de iki katına çıkabilir.

Gözlerinizi koruyun

Araştırmacılardan Dr. Ajith Karunarathne insanların dışarı çıktıklarında morötesi ışınları ve mavi ışığı engelleyen güneş gözlükleri takması gerektiğini ve akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve benzer cihazları karanlıkta kullanmaması gerektiğini söylüyor. Gözlerinizi korumak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de mavi ışığı engelleyen turuncu renkli camları bulunan gözlükler takmak olabilir.

Hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde mavi ışığı engelleyerek gözleri korumayı amaçlayan ayarlar bulunuyor. Telefonunuzun ekran ayarlarından göz korumayı aktif hale getirebilirsiniz. Bilgisayarlarda da gözleri korumak için bu tarz ayarlar ya da ek uygulamalar kullanmak mümkün.

Kaynak: CNET

Yeni bir araştırmaya göre, akıllı telefonlardan ve bilgisayar ekranından gelen mavi ışık körleşmeyi hızlandırabiliyor. Toledo Üniversitesinden araştırmacılar telefon, tablet, televizyon gibi ekranları mavi ışık yayan cihazlara sürekli maruz kalmanın görüş yeteneğine zarar vereceğini ve gözün ışığa duyarlık hücrelerinde zehirli moleküller oluşmasına sebep olabileceğini söylüyor. Araştırmacılar bu durumun maküler bozulma ve diğer göz hastalıklarını hızlandırabileceğini söylüyor. Maküler bozulma ilerleyen aşamalarda körlüğe neden olabiliyor.Bir yanıt

  1. Mahmut avatarı
    Mahmut

    Yıllardır flux gibi araçları kullanırım, gözlerim rahat eder. Eskiden bunları kullananları aykırı gibi görüyorlardı şimdi ise gelinen nokta bu.

Yorumunuz: