Japonya, akıllı telefonların çocukların görme yeteneğini etkilediğini düşünüyor

Japonya'daki öğrencilerin görme yeteneği kötüleşiyor ve hükumet bunun suçlusunun akıllı telefonlar olduğunu düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya’daki öğrencilerin görme yeteneği kötüleşiyor ve hükumet bunun suçlusunun akıllı telefonlar olduğunu düşünüyor. Yakın bir zamanda Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada, 1.0 (normal) görüş skoruna sahip olmayan öğrenci sayısının tüm zamanların en üst seviyesine çıktığı belirtildi. Öğrencilerin yüzde 25,3’ünde görüş bozuklukları tespit edildi. Daha da kötüsü lise öğrencilerinde 1.0 skoruna erişemeyen öğrenci oranının yüzde 67, ilkokul öğrencilerinde ise yüzde 34 olduğu belirlendi. Hükumet bu durumun ekranlara bakarak geçirilen zamanların artmasından ve mobil oyunların yaygınlaşmasından kaynaklandığını düşünüyor.

Sorumlunun ekranlar olduğu kesin değil

Mobil oyunlar Japonya’da oldukça popüler. Japonya dünyanın en büyük üçüncü oyun pazarını oluşturuyor. Newzoo’nun pazar araştırmasına göre ülkedeki erkeklerin yüzde 41’i kadınların da yüzde 32’si mobil oyunlar oynuyor. Yine de ekrana bakarak fazla vakit geçirmenin görüş bozukluğuna yol açtığı kanıtlanmış bir gerçek değil. Uzmanlar uzun süre mavi ışığa (ekran ışığı) maruz kalmanın gözde kasılmalara ve yorgunluğa sebep olabileceğini söylüyor.

Japonya bu durumdan şikayetçi olan tek ülke değil. Bu yıl dünyanın en büyük oyun pazarı Çin, çocukların gözlerini korumak için bir eylem planı hazırladığını duyurdu. Buna göre dağıtılacak yeni oyunların sayısına kısıtlama getirilecek ve oyun süresi kısıtlanacak. Bu açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün, dünyada, çocuklarda en yüksek miyopi oranının Çin’de görüldüğüne dair raporuna atıfta bulunuldu.

Kaynak: Engadget

akın bir zamanda Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada, 1.0 (normal) görüş skoruna sahip olmayan öğrenci sayısının tüm zamanların en üst seviyesine çıktığı belirtildi. Öğrencilerin yüzde 25,3'ünde görüş bozuklukları tespit edildi. Daha da kötüsü lise öğrencilerinde 1.0 skoruna erişemeyen öğrenci oranının yüzde 67, ilkokul öğrencilerinde ise yüzde 34 olduğu belirlendi. Hükumet bu durumun ekranlara bakarak geçirilen zamanların artmasından ve mobil oyunların yaygınlaşmasından kaynaklandığını düşünüyor.

3 Yorum

 • Emekleriniz için teşekkürler. Besleyici içerikleri olan, güzel bir site. Fakat mynet’in gel gel haberleri gibi ana metne gelene kadar 3 kere aynı cümleyi okumak sıkıyor.

  • Merhaba,
   Haberlerimizde ‘tek cümlelik’ ve ‘tek paragraflık’ olmak üzere iki adet özet bulunuyor. Başlığı okuduktan sonra özetlerden herhangi birini ya da haberin kendisini okumayı tercih edebilirsiniz. Özetler zaten haberin içeriğine göre hazırlandığı için içeriklerinin aynı olması normal.

  • Doğru tespit; biz küçükken akıllı telefonlar, tabletler yoktu ama büyüklerimiz tv’ye yakın bakmamamız konusunda bizleri hep uyarırlardı.
   mavi ışık sebeb olduğu kadar. Gözün devamlı yakına odaklanmasından dolayı merceği hareket ettiren kaslar bozuluyor ve uzağa odaklanmada sorun yaşanıyor. Miyopi-Astigmat oluyor genelde insanlar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği