Egzersiz 13 çeşit kanseri önlüyor

1 milyondan fazla kişiyle gerçekleştirilen araştırmada sık ve yoğun egzersiz yapanların kanser olma riskinin ciddi oranda düştüğü görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçmişte yapılan araştırmalar sonucu her gün egzersiz yapmanın pek çok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştı. Bazı çalışmalar, düzenli egzersizin kolon kanseri ve akciğer kanserinin yanı sıra kadınlarda meme kanserini engellemeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bu durumun diğer kanser çeşitlerinde ne derece etkili olduğunu araştırmak isteyen bilimciler, daha önce yapılmış 12 geniş çaplı kanser araştırmasından toplam 1,44 milyon kişinin verilerini topladı. Bu kişilerin ne sıklıkta ve ne kadar yoğun bir şekilde egzersiz yaptığını araştıran bilimciler, katılımcıların ne kadarının hangi tür kansere yakalandığını da ölçtü.

13 kanser türünde azalma

Araştırma sonucunda 13 farklı kanser türünde, çok hafif de olsa düzenli olarak egzersiz yaptığın belirten katılımcıların, pek hareket etmeyen katılımcılara oranla dikkate değer bir şekilde daha az kansere yakalandığı gözlendi. Bu kanser türleri arasında daha önce de tespit edilen kolon, akciğer ve meme kanseri bulunduğu görüldü. Buna ek olarak karaciğer, yemek borusu, böbrek, mide, rahim, kan, kemik iliği, baş ve boyun, kalın bağırsak ve mesanede kanser tümörü oluşma riskinin ciddi bir şekilde azaldığı tespit edildi.

Ayrıca daha fazla egzersiz yapan katılımcıların kansere yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar en sık ve yoğun egzersiz yapan yüzde 10’luk kesimi, en az egzersiz yapan yüzde 10 ile karşılaştırdığında, çok egzersiz yapanların kansere yakalanma riskinin yüzde 20 daha az olduğu tespit edildi.

Egzersiz yapanları başka tehlikeler bekliyor

Öte yandan sık egzersiz yapanların melanom ve yavaş gelişen prostat tümörü vakalarına daha yatkın olduğu görüldü. Ulusal Kanser Enstitüsü‘nden araştırmacı Steven Moore bu durumu şu şekilde açıkladı: “Çok egzersiz yapan insanlar genellikle kontrol için daha fazla doktora gidiyor. Bu sebeple bu insanların prostat kanserinin tespit edilmesi diğerlerine göre daha çok mümkün oluyor. Ayrıca hareketsiz insanlar fazla dışarıya çıkmıyor. Egzersiz yapanlar güneşe daha fazla maruz kaldığı için melanom geliştirmeleri daha muhtemel.”

Egzersizle kanser riskinin azalması durumu, kilo söz konusu olduğunda da geçerliliğini korudu. Egzersiz yapan ve yapmayan obez bireyler arasında yapılan karşılaştırmada, egzersiz yapanların kanser hastası olma ihtimalinin daha düşük olduğu görüldü.

Çok güvenilir olmayabilir

Araştırmacılar bu araştırmanın sadece gözlemlere dayandığını ve deneylerle test edilmediğini vurgulayarak “Egzersiz kanseri önler” demek için sadece bu araştırmanın yeterli olmayacağının altının çizilmesi gerektiğini vurguladı. Egzersiz verilerinin de sadece katılımcıların hafızalarına dayanıyor olması, bazı verilerin tamamen güvenilir olmayabileceği anlamına geliyor.

Yine de Dr. Moore, sonuçların egzersizin kanser riskini azalttığını gösterdiğini, egzersiz yapmanın çok az riski olduğunu ve neredeyse hiçbir maliyeti olmadığını belirterek herkesi daha fazla egzersiz yapmaya davet ediyor.

exercise1

Egzersizin kanser oluşumuna etkisi üzerine araştırma yapan bilimciler, düzenli olarak egzersiz yapanların 13 farklı çeşit kansere yakalanma ihtimalinin düştüğünü tespit etti. Bu sonucun aşırı kilolu katılımcılarda da geçerli olduğunu belirten araştırmacılar, daha fazla egzersiz yapanların daha az kansere yakalandığını belirtti.

2 Yorum

  • Salonlara falan para vermeye gerek yok. Çıkarsın sabahları güzel bir yerde biraz yürürsün koşu yaparsın o bile yeter. salon işi adamı sıkar. doğada spor şart.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği