Efsane tabloların tekniğini çözen algoritma

Geleneksel tarama yöntemlerine göre daha ucuz olan bir teknik sayesinde, Pablo Picasso'nun bir tablosunun altında başka bir tablo daha olduğu keşfedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li araştırmacılar, yeni bir tarama tekniği kullanarak Pablo Picasso’nun meşhur Crouching Woman (La Misereuse Accroupie) tablosunun altında bir tablo daha olduğunu keşfetti. Yağlı boya tablosunun altında bir Barcelona manzarası olduğu fark edildi.

Kullanılan yeni sistem, alternatif sanat eseri tarama sistemlerine göre daha ucuz. Üstelik taşınabilir olduğu için istenen yere götürülebiliyor. Sistemle ilgili detaylar, Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği’nin Teksas’taki yıllık toplantısında paylaşıldı.

Crouching Woman, Picasso’nun Mavi Dönemi’ne denk gelen bir tablo. Adından da tahmin edileceği üzere, Picasso bu dönemde mavi renge ağırlık vermiştir ve tablolarında hüzün hakimdir. Crouching Woman tablosuna dair keşfedilen şey, alt kısımdaki resmi 90 derecelik açıyla döndürünce manzara resmindeki tepelerin dış çizgilerinin çömelen kadının sırt kısmını oluşturması. Böylece tablodaki kadın, Katalonya kırsal bölgesinin şeklini alıyor.

Toronto’daki Ontario Sanat Galeri’sinde çalışan Kenneth Brummel “Crouching Woman tablosunun altında ne olduğunu ilk öğrendiğimde çok heyecanlandım. Bu gelişme, sadece tablonun nerede ve ne zaman yapıldığını belirlememize yardımcı olmakla kalmayacak. Ayrıca ressamın hangi sanatçılarla etkileşim kurduğuna dair de fikir verecek. Bu sayede sanatçıya, yaşadığı süreçlere ve bugün baktığımızda bir tabloda gördüğümüz şekillere nasıl ulaştığına dair bilimsel açıdan çok daha net ve ilginç sorular sorabileceğiz.” diyerek konuyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Picasso tablosu projesinin öncü araştırmacılarından Francesca Casadio, bu tarayıcıların daha geniş ölçekli kullanımıyla birlikte sanatçıları, düşünce aşamalarını ve çalışma biçimlerini daha iyi anlayabileceğimizi umduğunu söyledi. BBC’ye açıklama yapan Casadio “Bir sürü tablo sırlarını bize anlatmak için sırada bekliyor. Tarama tekniğimiz sayesinde tabloların daha çok ‘konuşmasını’ sağlayacağız.” dedi.

Kaynak: BBC

Pablo Picasso'nun Mavi Dönemi, sanatçının daha ziyade mavi renge ağırlık verdiği ve hüznün hakim olduğu resimler yaptığı bir dönemdir. Bu dönemin eserlerinden Crouching Woman tablosunu inceleyen bir grup araştırmacı, tablonun altında başka bir resim daha olduğunu keşfetti. Geleneksel yöntemlere göre daha ucuz olan bir tarama tekniği kullanan ekip, tablonun altında bir Barcelona manzarası olduğunu fark etti. Bu heyecan verici gelişme sayesinde sanatçıların eserlerini üretirken geçtikleri süreçlere, etkileşim kurdukları kişilere, düşünme ve çalışma biçimlerine dair çok daha anlamlı sorular sorabileceğiz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği