Dünyanın yarısının internet bağlantısı yok

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre, günümüzde hala dünya nüfusunun yüzde 53'ünün internet bağlantısı bulunmuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Genişbant internet kullanmaya alışkın bireyler olarak hayal etmek çok zor geliyor ancak güncel bir araştırmaya göre internet kullanımı halen dünyanın yarısına bile ulaşmış değil. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin yayınladığı rapor (PDF) 3,9 milyar kişinin, yani dünya nüfusunun yüzde 53’ünün internet erişimi olmadığını gösteriyor. Avrupa’da bile internete en çok bağlı olan bölgelerde nüfusun yüzde 20,9’unun internet erişimi olmadığını belirten raporda Afrika’da nüfusun dörtte üçünün internet kullanamadığı bildiriliyor.

Zengin-fakir, kadın-erkek ayrımı artıyor

Raporda ayrıca zengin ve fakir ülkeler arasındaki farkın git gide açıldığı, benzer bir durumun kadın ve erkek kullanıcılar arasındaki farkta da görüldüğü belirtiliyor. Google ve Facebook gibi şirketlerin internet bağlantısı olmayan bölgelere erişme planlarının da yakın gelecekte gerçekleşmeyeceği düşünülüyor.

Gelişmiş ülkelerde her beş kişiden dördünün internet bağlantısı olduğu ifade edilirken bu oran gelişmekte olan ülkelerde yüzde 40’a, en az gelişmiş ülkeler arasında ise yüzde 15’e kadar düşüyor.

dunya-internet-kullanimi-02

Gelişmiş ülkelerde internet kullanım oranlarında cinsiyet farkı yüzde 5.8’den yüzde 2.8’e kadar düşerek tamamen ortadan kalkmaya yaklaşsa da dünya genelinde bu farkın açıldığı görülüyor. Özellikle az gelişmiş bölgelerde cinsiyet farkının çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

İnternet kullanmayanların yüzdesel oranları (büyütmek için tıklayın).

En büyük sorun maliyet

İnternetin yayılmasının önündeki en önemli engel ise maliyet. 2011’den bu yana pek çok gelişmekte olan ülkede giriş seviyesi internet bağlantısı fiyatları uygun seviyelere düşmüş olsa da az gelişmiş ülkelerde aynı bağlantıyı edinmek için ortalama bir maaşın yüzde 5’inin internete ödenmesi gerekiyor.

Mobil şu anda en yaygın geniş bant internet bağlantısı ve gelişmekte olan ülkelerde her yıl çift haneli rakamlarla büyümeye devam ediyor. Bu yıl içinde gelişmekte olan ülkelerde nüfusun yüzde 41’i mobil internet kullanırken gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 90’ı buluyor.

Ülkeler bazında internet erişim hızı dağılımı (Büyütmek için tıklayın).
Ülkeler bazında internet erişim hızı dağılımı (Büyütmek için tıklayın).

Büyük potansiyeline karşın şeylerin interneti henüz bu verilerin önemli bir parçası olabilmiş değil. Mobil hücresel bağlantıları hala cihazlar arası (machine to machine, M2M) bağlantıların 22 katı. Ancak bazı ülkelerde bu durum yavaş yavaş değişiyor. Örneğin İsveç’te her 100 mobil aboneliğe karşılık 50 M2M aboneliği bulunuyor. Yeni Zelanda ve Norveç’te ise bu oran her 100 mobil bağlantıya 20 M2M bağlantı şeklinde.

Kaynak: ITNews

Tüm dünyada internet kullanımı üzerine araştırma yapan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, dünya üzerinde 3,9 milyar insanın internet erişimi olmadığını ifade ediyor. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 53'üne tekabül ediyor. Gelişmiş ülkelerde bile nüfusun yüzde 20'sinin internet bağlantısı olmadığı ifade edilirken, bu alanda en az gelişmiş kıta olan Afrika'da toplam nüfusun sadece yüzde 25'i internet kullanabiliyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği