Dünyanın ilk sürücüsüz elektrikli yarış aracı: Robocar

Yapay zekanın beğenimize sunduğu en son şaheser, dünyanın ilk elektrikli ve sürücüsüz yarış aracı Robocar, Barselona'daki Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Roborace, dünyanın ilk sürücüsüz elektrikli yarış aracı Robocar’ı tanıttı. Otonom araçlar geçtiğimiz aylarda sık sık haberlerde yer almıştı. Haliyle bu araçları yarış pistlerinde görmek de çok şaşırtıcı değil. Yapay zekanın beğenimize sunduğu en son şaheser, dünyanın ilk elektrikli ve sürücüsüz yarış otomobili Robocar. Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi‘nde tanıtılan araç, geçtiğimiz yıl yayınlanan konsept tasarımı ve yazılımın ardından merakla bekleniyordu.

Roborace tarafından geleceğin aracı olarak adlandırılan Robocar, Nvidia tarafından geliştirilen bir süperbilgisayar tarafından yönetiliyor. Aracın açık kaynak yapay zeka bilişimi platformu, saniyede 24 trilyon yapay zeka işlemi gerçekleştirebiliyor. 975 kg ağırlığındaki otomobil 5 x 2 metre boyutlarında ve yere çok yakın seyahat ediyor. Her bir tekeri için 300 kw gücünde toplam dört motoru bulunan araç saatte 320 km hıza çıkabiliyor.

Sensörler yapay zekaya destek oluyor

Ultra akıllı otomobil, çevredeki verileri algılamak için beş LiDAR sensörü, 18 ultrasonik sensör ve altı yapay zeka kamerası ile donatılmış. Araç ayrıca 360 derece farkındalık için derin öğrenmeyi kullanıyor. Böylece araç konumunu tespit ederek gidebileceği yolu çizebiliyor.

Roborace tasarımcısı Daniel Simon daha önce Tron ve Yıldız Savaşları gibi Hollywood bilim kurgu filmleri için de araçlar tasarlamıştı. Bu deneyimler, Robocar’ın fütüristik tasarımını da açıklıyor. İlk olarak 2015’te açıklanan Roborace, dünyanın ilk sürücüsüz yarış otomobili üreticisi olmak istiyor. Şirket şimdiden Robocar’ın iki farklı versiyonunu son Formula E yarışlarında test etti bile. Robocar’ın birkaç hafta içinde pistlerde yarışmaya başlaması bekleniyor.

Robocar’ın yapım aşamasını anlatan 7 kısa bölümden oluşan belgeseli aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak: DesignBoom

Yapay zekanın beğenimize sunduğu en son şaheser, dünyanın ilk elektrikli ve sürücüsüz yarış otomobili Robocar. Barselona'daki Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtılan araç, Roborace tarafından geleceğin aracı olarak adlandırılıyor. Aracın Nvidia tarafından geliştirilen bir süperbilgisayarı, saniyede 24 trilyon yapay zeka işlemi gerçekleştirebiliyor. 975 kg ağırlığındaki otomobil 5 x 2 metre boyutlarında ve yere çok yakın seyahat ediyor. Her bir tekeri için 300 kw gücünde toplam dört motoru bulunan araç saatte 320 km hıza çıkabiliyor.

1 Yorum

  • Aracın tasarımı sade olduğu gibi bir o kadar da çarpıcı, sanırım gelecekte bizi yapay zekalar yönetecek!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği