Dünyanın ilk 360 derece havuzu yerden 55 kat yükseklikte

İngiltere başkenti Londra, dünyanın ilk 360 derece ve şeffaf havuzuna ev sahipliği yapmaya hazır.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Infinity London adını taşıyacak havuz, yerden 220 metre yüksekliğinde, 55 katlı bir gökdelenin en tepesinde yer alacak ve şehrin panoramik bir manzarasını sunacak. Gökdelenin en üst katının tamamını kapsayacak havuza girmek için bildiğiniz yüzme havuzlarındaki merdivenler değil, havuzun alt katından otomatik suyun içine doğru çıkacak  bir merdiven sistemi kullanılacak. Özel merdivenleri “Bu sistem bir denizaltı kapısı mantığına dayalı. Suya girmek ya da çıkmak isteyen biri olduğunda, havuzun dibinden yükselecek spiral bir merdiven bu,’’ diye açıklayan havuz tasarımcısı ve teknik yönetmen Alex Kemsley, ‘’Biraz James Bond havası yok değil’’ diye ekledi.

”Mücevher gibi” parlayacak

Havuzun diğer bir ilginç özelliği de tabanının şeffaf olması. Bu şekilde alt kattaki insanlar, havuzda yüzenleri görebilecek. Yerleşik bir rüzgar kontrol monitörü de, suyun aşağıdaki sokaklara dökülmesini engelleyecek. Binanın havalandırma sistemini kullanan yeni bir ısıtıcı teknolojisi de havuzun sıcak kalmasını sağlayacak. Havuz, geceleri mücevher gibi parlamasını sağlayacak neon ışıklarla dekore edilecek.
Havuzun fikir mimarı şirket Compass Pools, proje ortakları onay verdiği takdirde inşaata önümüzdeki yıl başlanabileceğini söylüyor ancak havuzun tam olarak nerede yapılacağı henüz belli değil.

Kaynak: New Atlas, Compass Pools.

Infinity London adını taşıyacak havuz, yerden 220 metre yüksekliğinde, 55 katlı bir gökdelenin en tepesinde yer alacak ve şehrin panoramik bir manzarasını sunacak. Gökdelenin en üst katının tamamını kapsayacak havuza girmek için bildiğiniz yüzme havuzlarındaki merdivenler değil, havuzun alt katından otomatik suyun içine doğru çıkacak  bir merdiven sistemi kullanılacak. Havuzun diğer bir ilginç özelliği de tabanının şeffaf olması. Bu şekilde alt kattaki insanlar, havuzda yüzenleri görebilecek. Yerleşik bir rüzgar kontrol monitörü de, suyun aşağıdaki sokaklara dökülmesini engelleyecek. Binanın havalandırma sistemini kullanan yeni bir ısıtıcı teknoloji de havuzun sıcak kalmasını sağlayacak. Havuz, geceleri mücevher gibi parlamasını sağlayacak neon ışıklarla dekore edilecek.Yorumunuz: