Dünyanın en büyük arısı

Yaklaşık 40 yıldır görülmeyen ve nesli tükendiği düşünülen dev siyah arı türü Megachile, geçtiğimiz ay yapılan bir gezide yeniden görüntülendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük arısı siyah renkte eğimli dev bir çenesi var ve bir insanın baş parmağı boyunda. Bu haftaya kadar bilimciler bu hayvanın soyunun tükendiğini sanıyordu. Wallace’ın dev arısı (Megachile pluto), Endonzeya’nın Kuzey Moluccas adalarına özgü bir canlı ve en son yaklaşık 40 yıl önce görülmüştü. İlk kez Britanyalı doğa bilimci Alfred Russel Wallace tarafından 1858’de keşfedilen bu arı türü daha sonra yüz yıldan uzun bir süre boyunca görülmemişti. 1981’de tekrar bulunan arıyı bu tarihten beri kimse görmedi.

Geçtiğimiz ay bir grup kararlı arı hayranı Kuzey Moluccas’a tek bir görevle gitti: Büyük arıyı bulmak. Amerikan Doğal Tarih Müzesinden etnomolog (böcek bilimci) Eli Wyman, doğa fotoğrafçısı Clay Bolt, yazar Glen Chilton ve çevre bilimci Simon Robson, Endonezyalı iki rehber Iswan ve Eka ile birlikte bir Megachile arısının yuvasını bulabilmek için karşılarına çıkan her termit tepeciğini tek tek inceledi.

Son anda gelen keşif

Gezilerinin son gününde, tam vazgeçmek ve aramanın başarısız olduğunu açıklamak üzerelerken bir dişi Megachile ile karşılaştılar. Dev arıyı yuvanın içinden çıkardılar ve Bolt arının fotoğraflarını çekti. Daha sonra hayvan yuvasına geri bırakıldı.

Bolt “Bu arının dev kanatlarının bu tarihi Endonezya ormanında vızıldadığını bilmek bana bu kadar fazla şey kaybettiğimi bu dünyada umudun ve merakın hala var olduğunu hissettiriyor.” diyor.

Bu arılar dev boyutlarına rağmen (bir bal arısının yaklaşık dört katı) agresif değiller. Çenelerini yuvalarına reçine damlacıkları taşımak için kullanıyorlar ve yalnız yaşıyorlar. Sürü halinde yaşayan arılar gibi savunma amaçlı olarak düşmanlarını sokmuyorlar.

Kaynak: Quartz

Dünyanın en büyük arısı siyah renkte eğimli dev bir çenesi var ve bir insanın baş parmağı boyunda. Bu haftaya kadar bilimciler bu hayvanın soyunun tükendiğini sanıyordu. Wallace'ın dev arısı (Megachile pluto), Endonzeya'nın Kuzey Moluccas adalarına özgü bir canlı ve en son yaklaşık 40 yıl önce görülmüştü. İlk kez Britanyalı doğa bilimci Alfred Russel Wallace tarafından 1858'de keşfedilen bu arı türü daha sonra yüz yıldan uzun bir süre boyunca görülmemişti. 1981'de tekrar bulunan arıyı bu tarihten beri kimse görmedi. Geçtiğimiz ay bir grup kararlı arı hayranı Kuzel Moluccas'a tek bir görevle gitti: Büyük arıyı bulmak. Gezilerinin son gününde, tam vazgeçmek ve aramanın başarısız olduğunu açıklamak üzerelerken bir dişi Megachile ile karşılaştılar. Dev arıyı yuvanın içinden çıkardılar fotoğraflarını çektiler. Daha sonra hayvan yuvasına geri bırakıldı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği